banner23

banner26

banner24

banner25

Rus Donanması Odessa açıklarında bekliyor

Uydu görüntülerine göre Rus Donanması, Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki önemli kentlerinden olan Odessa açıklarındaki varlığını güçlendiriyor.

GÜNDEM 21.03.2022, 13:46
Rus Donanması Odessa açıklarında bekliyor
banner34

Rusya, Ukrayna'nın Karadeniz ile olan kara bağlantısını tamamen kesmeye çalışıyor.

Google Earth'ten alınan uydu görüntülerine göre Rus Donanması, Odessa açıklarındaki mevcut varlığını yeni savaş gemileri ile güçlendiriyor. Bu kapsamda Amiral Grigorovic fırkateyninin Odessa'daki donanmaya katıldığı görüldü.

Öte yandan sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Rus Donanması'nın Mariupol'daki güçlere denizden ateş desteği sağladığı ve özellikle Calibr seyir füzelerini kullandıkları vurgulandı. Ateş desteğine kimliği henüz belirlenemeyen 2 adet korvetin sağladığı ifade edildi.

17 Mart'ta Odessa'dan paylaşılan görüntülerde ise 2 adet mayın avlama gemisi, 1 adet fırkateyn ve 4 adet çıkarma gemisinin hareket halinde olduğu görülmüştü.

Öte yandan Odesa Körfezi bölgesine döşenen yüzlerce deniz mayınından bir kısmının yerinden koparak güneye doğru sürüklendiği ve İstanbul Boğazı dahil olmak üzere Türkiye'nin Karadeniz kıyılarını tehlikeye attığı bildirildi.

18°
açık