banner23

banner26

banner24

Rus madencilik şirketine rekor para cezası

Rusya merkezli madencilik şirketi Norilsk Nickel, Arktik bölgesinde petrol sızıntısına sebep olması nedeniyle 2 milyar dolar para cezası ödedi.

GÜNDEM 11.03.2021, 11:41
Rus madencilik şirketine rekor para cezası
banner34

Norilsk Nickel madencilik şirketinin ihmaliyle Arktik bölgesinde gerçekleşen petrol sızıntısı, onlarca yıllık çevresel zarara sebep olacak.

Rus madencilik şirketi Norilsk Nickel, Arktik bölgesinde devasa bir petrol sızıntısıyla Rusya'nın en kötü çevre felaketlerinden birine sebep olduğu için 2 milyar dolar para cezası ödedi.

BBC'de yer alan habere göre dünyanın önde gelen nikel ve paladyum sağlayacılarından biri olan şirket, kesilen para cezasını Çarşamba günü ödediğini bildirdi.

Şirketin ihmaliyle gerçekleşen sızmanın 29 Mayıs 2020 tarihinde başladığı öğrenildi. Şirketin depolama tanklarından birinden Rusya'nın kuzeyindeki nehir ve göllere 21 ton dizel yakıt aktığı belirtildi. Bu durum Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i olağanüstü hal ilan etmeye sevk etti.

Zarar, onlarca yıl etkisini gösterebilir

Yetkililer kesilen paranın, Rusya'da çevreye zarar konusunda verilen en büyük para cezası olduğunu söyledi. Para cezasının artından şirketin net kârının yüzde 39 oranında düştüğü aktarıldı.

Rusya'nın Greenpeace İklim Proje Yöneticisi Vasily Yablokov'un aktardığına göre, sızıntıdan kaynaklanan çevresel zararlar onlarca yıl etkisini gösterebilir. Farklı bir Rus yetkilinin aktardığına göre ise alanın temizlenmesi 100 milyar rubleye mâl olabilir ve 5 ila 10 yıl kadarlık bir zaman alabilir.

24°
parçalı bulutlu