banner23

banner24

Rus ordusu, İsrailli casusun mezarını arıyor

İsrail Başbakanı Netanyahu, Suriye rejimi tarafından 1965 yılında idam edilen ünlü casus Eli Cohen'in mezarını aradıklarını ilk kez resmi olarak kabul etti.

GÜNDEM 10.03.2021, 11:49
Rus ordusu, İsrailli casusun mezarını arıyor
banner46

1965 yılında Şam'da Suriye rejimi tarafından idam edilen ünlü İsrail ajanı Eli Cohen'in kayıp mezarı, aradan yıllar geçmesine rağmen dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Rai Al-Youm gazetesinin internet sitesindeki haberine göre, Rusya, Suriye rejimine Eli Cohen'in idam edildikten sonra gömüldüğü yer hakkında bilgi vermesi için baskı yapıyor. Rus ordusunun kalıntılara yönelik aramalarını, Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Yermük Mülteci Kampı mezarlığında yoğunlaştırdığı ve bölgedeki çalışmalarına devam ettiği bildirildi. Haberin devamında, Eli Cohen'in mezarının, o dönem Suriye iktidarını elinde bulunduran Hafız Esad tarafından bilinmeyen bir yere nakledildiği ve bu sebepten ötürü günümüzde mezara dair kayıtlı bilginin bulunmadığı da aktarıldı. İsrail medyası ise aramalar sırasında Eli Cohen'e ''ait olduğu düşünülen'' birkaç eşyanın bulunduğunu ve bu eşyaların Rusya tarafından İsrailli yetkililere teslim edildiğini bildirdi. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) şubat ayında Rus güçlerinin Eli Cohen ve iki İsrail askerinin mezarını bulmak için Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı çevresinde üç hafta süren kazı çalışmaları yaptığını ve ortaya çıkarılan birçok cesetten DNA örneği alarak inceleme yaptığını aktardı. DNA'ların uyuşması halinde Rus yetkililerin Cohen'e ait cesedi İsrail'e teslim edeceği de belirtildi. 

Suriye, Eli Cohen'e ait cesedi idam edildiği günden bu yana İsrail'e teslim etmeyi reddediyor. İsrail İstihbarat Teşkilatı Mossad, 2018 yılında Eli Cohen'e ait kol saatini ''özel bir operasyonla'' kurtararak, ailesine teslim edildiğini duyurmuştu.

İsrailli ajan Eli Cohen, dönemin Suriye Savunma Bakanı'nın danışmanlığına kadar yükselmiş ve Cohen'in elde ettiği bilgiler, Altı Gün Savaşı'nda İsrail'in Golan Tepelerini ele geçirmesinde kritik rol oynamıştı. 

banner34
22°
açık