banner23

banner24

Rus silahlarının peşine düşen Ukraynalı casus suçüstü yakalandı

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Tula şehrinde Rus savunma şirketleri çalışanları ile yakın ilişkiler kurup Rus silahları hakkında gizli bilgiler edinmeye çalışan bir Ukrayna vatandaşını yakaladıklarını açıkladı.

GÜNDEM 24.08.2021, 17:09
Rus silahlarının peşine düşen Ukraynalı casus suçüstü yakalandı
banner46

Son casusluk olayı, Rusya-Ukrayna arasındaki var olan siyasi gerginliği iyice artırdı.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden yapılan açıklama; bir Ukrayna vatandaşının Rusya'ya ait yeni silahlar hakkında gizli bilgi ve teknik belgeler yakalamak isterken suç üstü yakalandığını ortaya koydu.

Yapılan açıklamada bahsi geçen kişinin Ukrayna istihbaratının verdiği talimat üzere özel bilgilere sahip Rus savunma şirketleri çalışanlarının peşine düştüğü ifade edildi. İsmi verilmeyen Ukraynalı casusun amacının Rusya vatandaşlarıyla iyi ilişkiler kurup onlardan ateşli silahlar alanında ümit vaad eden gelişmeler hakkında gizli olan bazı bilgilere erişim sağlamak olduğu belirtildi.

Söz konusu kişiye casusluk suçlamasıyla cezai dava açılırken Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan henüz bir açıklama gelmedi.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın 170 km güneyinde Tula’daki silah fabrikasında, güdümlü füzelerin yanı sıra ileri teknolojiye sahip otomatik ve keskin nişancı tüfeklerinin üretildiği biliniyor.

banner34
21°
parçalı az bulutlu