banner23

banner24

Rusya: 1812 askeri altyapı tesisi imha edildi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus kuvvetlerinin Ukrayna'da 1812 askeri tesisinin imha edildiğini açıkladı.

GÜNDEM 04.03.2022, 15:24
Rusya: 1812 askeri altyapı tesisi imha edildi

24 Şubat sabahından beri süregelen çatışmalar, Ukrayna’nın birçok noktasında bulunan askeri tesislerin hedef olmasına neden oluyor.

Bugün Moskova'da gazetecilere açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Ukrayna’da bulunan Rus kuvvetlerinin Kramatorsk kentine doğru ilerlediğini ve Nazarovka, Kuybışevo, Kalinin ve Novohrihorivka yerleşim birimlerini kontrol altına aldığını söyledi.

Ukrayna'nın Mariupol kenti etrafındaki kuşatma çemberinin daralmaya devam ettiğini kaydeden Konaşenkov, Enerhodar kenti ile Zaporijya Nükleer Santrali'nin kontrol altına alındığını aktardı.

Konaşenkov, Ukrayna ordusunun, bu santrale yönelik "kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu" ileri sürerek,

"Santral personeli, çalışmalarına devam ediyor ve radyasyonla ilgili durumu takip ediyor. Buradaki radyasyon oranı normal seviyede." dedi.

Zaporijya Nükleer Santrali ile ilgili Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy de bir açıklama yaptı.

Rus ordusunu terörle suçlayan Zelenskiy,

“Rus ordusu Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırdı. Rus tankçıları, nereyi vurduklarını iyi biliyordu. Çernobil'den 6 kat büyük bir felaket olabilirdi. Bu bir terördür.” dedi.

Zelenskiy Rusların çeşitli altyapı tesislerini bombaladığını da ifade etti.

Konaşenkov: Ukrayna'ya ait askeri altyapılara saldırılar sürüyor

Ukrayna'ya ait askeri altyapı tesislerine yönelik saldırılara devam ettiklerinin altını çizen Konaşenkov,

"Operasyonun başlangıcından bu yana toplam 1812 askeri altyapı tesisi imha edildi. Bunların arasında Ukrayna ordusuna ait 65 komuta ve iletişim merkezi, 56 hava savunma füze sistemi S-300, Buk M-1, Osa ve 59 radar istasyonu bulunuyor." dedi.

Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait 62 uçak, 635 tank ve zırhlı araç, 67 çok namlulu roketatar, 252 havan topçusu, 442 özel askeri araç ve 54 insansız hava aracının (İHA) imha edildiğini söyledi.

banner34