banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya: ABD ile iş birliğine hazırız

11 Eylül 2001 terör saldırılarında hayatını kaybedenler Rusya tarafından da yad edildi. Rusya Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov yaptığı açıklamada Rusya'nın, terörle mücadele konusunda ABD ile işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

GÜNDEM 12.09.2020, 12:47
Rusya: ABD ile iş birliğine hazırız
banner34

Cuma günü 11 Eylül saldırılarının 19. yıl dönümüydü. Terör örgütü El Kaide'nin üstlendiği saldırılar toplumsal yaşam ve siyasal olaylara son derece etki etti. Dünya Ticaret Merkezi ve ABD Savunma Bakanlığı'na yapılan saldırılarda hayatını kaybedenler için ABD'de çeşitli törenler düzenlendi. Terör saldırılarında ölenlerin anıldığı yerlerden biri de Rusya Washington Büyükelçiliği oldu. Büyükelçilikte bayrak indirildi ve Rus Büyükelçi Anatoliy Antonov açıklamalarda bulundu.

Karşılıklı iş birliği çağrısı

TASS haber ajansının haberine göre Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov verdiği demeçte, Rusya'nın ABD ile terörle mücadele konusunda iş birliğine hazır olduğunu ve ABD'nin de aynısını yapması gerektiğini söyledi.  Rus Diplomat, "Sadece her şeyin yolunda gitti zamanlarda değil, özellikle keder anlarında birleşiyoruz. 19 Yıl önce bir felaket yaşandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı George W. Bush ve Amerikan halkını ilk destekleyenlerden biriydi." dedi. 

"Terörle mücadele, birleşmek için bir fırsat"

Büyükelçi, "Terörle mücadele ABD ile iş birliği yapabilmemiz için iyi bir fırsat. Böyle bir etkileşime hazırız, şimdi top Amerikalı ortaklarımızda." dedi. ABD ve Rusya'nın güncel durumuna da değinen Antonov, iki ülkenin derin bir kriz içerisinde olduğunu ve özellikle ABD seçimlerinden dolayı yakın gelecekte herhangi bir atılım beklenmediğini de açıklamalarına ekledi. 

Şimdiye kadar ABD tarafında bu iş birliği için bir istek görmediklerini söyleyen Büyükelçi, "Amerikalı meslektaşlarımızın hazır olduğu ölçüde ilişkiler geliştirmeye hazırız." dedi.

19°
açık