banner23

banner24

Rusya: Afganistan'a komşu devletlere indirimli silah satışına hazırız

Rusya, Afganistan ile sınırı olan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO) üye devletlerine indirimli fiyattan silah satışı sağlamaya hazır olduğunu ilan etti.

GÜNDEM 24.08.2021, 17:11
Rusya: Afganistan'a komşu devletlere indirimli silah satışına hazırız
banner46

Rusya, Afganistan'da yaşanan siyasal kırılmayı ve oluşan öngörülmezlik halini kendi ulusal savunma sanayii sektörü adına fırsata çevirmek için harekete geçti.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov, Afganistan'da yaşanan son gelişmelerin ardından ortaya çıkan sınır güvenliği sorunlarıyla ilgili basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ülke ve bölgedeki devletlerin güvenliğini artırmak için çalıştıklarını söyleyen Borisov, verdiği demeçte, "Güney sınırlarımızın güvenliğini artırmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı. 

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü üye ülkeleri Rusya'ya ek olarak Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan'dan oluşuyor. 

Rusya’nın en çok silah ihraç ettiği ülke olan Hindistan’da Taliban'ın Afganistan'ın mutlak gücü haline gelmesinden yoğun bir endişe duyuyor. Hindistan’ın başta Keşmir olmak üzere sınır hattını askeri olarak tahkim etmesi bekleniyor.

banner34
16°
açık