banner23

banner24

Rusya, Afganistan sınırındaki drone’ları vuracak

Rusya Savunma Bakanlığı, Orta Asya’da insansız hava araçlarıyla mücadele için bir dizi tatbikat gerçekleştirecek.

GÜNDEM 31.08.2021, 10:37
Rusya, Afganistan sınırındaki drone’ları vuracak

Tatbikatların, üslere yönelik gerçekleştirilebilecek şok drone saldırılarından korunmak amacıyla planlandığı belirtildi.

İzvestiya’nın haberine göre tatbikatlarla birlikte, birliklerin dağlık alanlar da dahil olmak üzere sahada insansız hava araçlarıyla savaşma konusunda deneyim kazanması hedefleniyor.  Eğitimlerin yalnızca hava savunma kuvvetlerini değil, elektronik harp sistemlerini ve motorize birimleri de kapsayacağı ifade edildi. Rusya Savunma Bakanlığı, yakın zamanda 300'den fazla askerin katıldığı insansız hava aracı karşıtı tatbikatlardan birinin Kırgızistan'daki Kant üssünde gerçekleştirildiğini açıklamıştı.  

Manevralarda, simüle edilmiş düşmana ait birkaç saldırı ve keşif drone’unun askeri kasabanın hava sahasına girmeye çalıştığı, ancak hepsinin anti-drone elektronik harp sistemi "Silok-02" tarafından tespit edildiği aktarıldı. Sonrasında, ele geçirilen insansız hava araçlarının güvenli bir mesafeye götürülüp 12,7 mm'lik zırha sahip bir Ural-43206 arazi aracındaki bir mobil grup tarafından imha edildiği belirtildi. 

banner34