banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya, Afganistan’da Talibanlı yönetime sıcak bakıyor

Rusya tarafından yapılan açıklamada, Afganistan’da Taliban hareketini de içeren geçici bir yönetimin kurulması fikrine olumlu bakıldığı aktarıldı.

GÜNDEM 13.03.2021, 15:42
Rusya, Afganistan’da Talibanlı yönetime sıcak bakıyor
banner34

Amerika’nın Afganistan’dan çekilmeyi taahhüt etmesinin ardından Afganistan’ın yeni yol haritasının ne olacağı konusunda belirsizlik devam ediyor. Taliban’ın anormal talepleri ve Afgan hükümetinin iktidar hırsı müzakerelerde istenilen sonucun elde edilmesine müsaade etmiyor.

Al Jazeera’nin haberine göre, Rusya 18 Mart tarihinde birçok bölge devleti ve Taliban temsilcilerinin de katılacağı Afganistan konulu bir konferansa ev sahipliği yapacak. İlgili görüşme öncesinde açıklamalarda bulunan Rusya Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Afganistan’da kurulacak geçici hükümetin nasıl oluşturulacağına Afganların kendilerinin karar vermeleri gerektiğini belirtirken kapsayıcı bir hükümetin oluşturulması için sürece Taliban’ın da dâhil edilmesi gerektiğini vurguladı.  Doha’da açıklamalarda bulunan Rus Dış İşleri Bakanı Lavrov ise Moskova’da yapılacak olan konferansın Doha sürecine destek olmayı amaçladığını kaydetti.

Geçen günlerde ABD Dış İşleri Bakanı Antony Blinken Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah'a barış görüşmeleri için önerilerini sunduğu bir mektup göndermişti. Mektupta 1 Mayıs’a kadar ABD’nin Afganistan’dan çekilmeyi planladığı ve bu sürede hızlı bir şekilde ''yeni ve kapsayıcı'' bir hükümetin kurulmasını sağlayacak rotanın belirlenmesi gerektiğini ifade etmişti.

Blinken mektubunda ayrıca, ‘’Türkiye’den gelecek haftalarda barış anlaşmasının sonuçlandırılması için görüşmelere ev sahipliği yapmasını isteyeceğiz’’ demişti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da Türkiye’deki görüşmelerin nisan ayında yapılacağını ve toplantıların Katar sürecine bir alternatif olmadığını bilakis Katar’la koordinasyon halinde sürdürüleceğini belirtti.

26°
az bulutlu