banner23

banner24

Rusya, Arktik’te artan askeri hazırlıkların nedenini açıkladı

Arktik Konseyi Rusya Temsilcisi diplomat Nikolay Korchunov, Arktik savunmasının milli güvenlik için kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

GÜNDEM 01.06.2021, 13:21
Rusya, Arktik’te artan askeri hazırlıkların nedenini açıkladı

Rus diplomat Korchunov, Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra hem ekonomik hem askeri anlamda Rusya’nın bir enkaz devraldığını ve 90’lı yıllarda neredeyse tamamen kaybedilen askeri altyapının bugün ve gelecekte tekrar canlandırılması gerekliliğini belirtti.

Gazete.ru’nun haberinde Arktik bölgesinin, ülkenin gayrisafi hasılasının yaklaşık yüzde 10’unu ve ihracatın yüze 20’sinden fazla bir oranını karşıladığının altı çizilirken, gelecekteki büyük ölçekli birçok projeye de ev sahipliği yapacağı ifade edildi.

Sayılan nedenlerden dolayı bölgenin güvenliği ve sonrasında sosyo-ekonomik ilerlemesinin sağlanabileceğini belirten Korchunov, Rusya’nın Arktik’teki faaliyetlerinin Arktik ülkelerinden hiçbirini tehdit edici nitelikte olmadığını; aksine Rusya’nın konsey faaliyetleri çerçevesinde bölgede barışı tesis edecek politikalar güttüğünü ve Rusya’nın yalnızca kendi hakları çerçevesinde hareket ettiğini vurguladı.

Başta savunma olmak üzere bölgedeki muhtelif kaynakların buradaki mücadeleyi her geçen gün ateşlediği biliniyor. Rusya'nın yanı sıra  ABD'nin bölgede kalıcı olmaya yönelik faaliyetleri zaman zaman gündemi meşgul ediyor. Geçen günlerde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Arktika'daki faaliyetlerinin endişe verici olduğunu söylemişti. Gazete.ru'nun haberinde de National Interest'te yer alan ve ABD'nin olası bir Arktik savaşına hazır olup olmadığı konusunu içeren, Kris Osborn imzalı yazıya dikkat çekildi.

banner34