banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya: AUKUS, Çin ve Rusya'yı hedef alan başka bir askeri blok

Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri, ABD ve İngiltere'nin oluşturduğu AUKUS ortaklığının Çin ve Rusya'yı hedef alan farklı bir askeri blok olduğunu söyledi.

GÜNDEM 21.09.2021, 11:42
Rusya: AUKUS, Çin ve Rusya'yı hedef alan başka bir askeri blok
banner34

Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, AUKUS ortaklığının Çin ve Rusya'yı hedef alan başka bir askeri blok olduğunu kaydetti.

İzvestiya'nın haberine göre Patruşçev, Quad ittifakına atıfta bulunarak ABD'nin Rusya ve Çin karşıtı bir poltiika izlemek için diğer devletlerin yanı sıra bu ittifakı da meseleye dahil edeceğini vurguladı.

Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri konuya ilişkin açıklamasında AUKUS'u hatırlatarak geçen gün bölgede başka bir askeri blok kurulduğunu söyledi ve "Görünüşe göre Atlantik dayanışmasının da bir bedeli var." ifadelerini kullandı.

15 Eylül'de Avustralya, ABD ve Birleşik Krallık AUKUS Üçlü Güvenlik ve Savunma Ortaklığını duyurdu. Buna göre gelecek 3 yıl boyunca bu ülkeler, Avustralya'ya özellikle nükleer denizaltılar konusunda teknoloji transfer etmek için çalışacak. Böylece, Avustralya ve Fransa arasındaki 66 milyar dolarlık denizaltı tedariki sözleşmesi de engellendi. 

13°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur