banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya Başkonsolosluğu, Taliban tehdidinden dolayı çalışmalarını durdurdu

Afganistan’daki çatışma ortamıyla artan endişe sonucunda Mezar-ı Şerif şehrindeki Rusya Başkonsolosluğu bölgedeki çalışmalarını askıya alma kararı aldı.

GÜNDEM 05.07.2021, 15:22
Rusya Başkonsolosluğu, Taliban tehdidinden dolayı çalışmalarını durdurdu
banner34

ABD birlikleri ve koalisyon güçlerinin geri çekilmesinin ardından başlayan çatışma ortamı her geçen gün şiddetini daha da artırıyor. 

Mezar-ı Şerif şehrindeki Taliban saldırısı,  Rusya Başkonsolosluğu'nun çalışmalarını tehdit etti.  Afganistan, ABD birlikleri ve koalisyon güçlerinin geri çekilmesinin ardından kaosa sürükleniyor. Ülkenin kuzeyindeki tansiyonun gitgide yükselmesi sebebiyle Rus başkonsolosluğu, bölgedeki çalışmalarını askıya alma kararını açıkladı. Ayrıca bölgedeki güvenlik endişesi ortadan kalkıncaya kadar birçok konsolosluğun da faaliyetlerini durdurma yönünde karar aldığı kaydedildi. 

ABD birlikleri ve koalisyon güçlerinin geri çekilmesinin başlamasından sonra, halihazırda ülkenin neredeyse yarısı kontrolü altında olan Taliban, hükümet güçlerinin mevzilerine karşı geniş çaplı bir saldırı başlatmıştı.  Afgan hükümeti Taliban'ın bu tutumuna karşı ulusal bir seferberlik ilan etti ve gönüllülere silah dağıtmaya başladı. Bu nedenle başlayan çatışma ortamından, Afganistan’ın sınır komşusu Tacikistan da oldukça olumsuz etkilenmekte olduğu kaydedildi.

23°
parçalı az bulutlu