banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya: Buk-M3 HSS ile 2 Ukrayna Su-25 uçağı vuruldu

Rusya Savunma Bakanlığı, Çernigiv bölgesinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 2 adet Su-25 savaş uçağının Buk-M3 hava savunma sistemi ile vurulduğunu açıkladı.

GÜNDEM 22.03.2022, 12:46
Rusya: Buk-M3 HSS ile 2 Ukrayna Su-25 uçağı vuruldu
banner34

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çernigiv bölgesinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 2 adet Su-25 savaş uçağının Buk-M3 hava savunma sistemi ile vurulduğu ifade edildi.

Konu ile ilgili konuşan Buk-M3 HSS Tabur Komutanı Sergey Ovcharenko, Buk-M3 hava savunma sistemi için standart operasyon prosedürünün bir hedefe atış yapmak ve ardından pozisyon değiştirmek olduğunu dile getirirken, Rus Buk-M3'nün bir Su-25 savaş uçağına atış yaptığını ardından bir diğerini tanımladığı ve hedeflenen uçağa da atış yaptığını belirtti.

Ovcharenko, ilk atıştan sonra pozisyon değiştirdikleri takdirde Ukrayna jetleri tarafından hedef alınabileceklerini söylerken, bu yüzden büyük riske rağmen ikinci hedefe atış yapmaya karar verdiklerini ifade etti.

Buk-M3 HSS Tabur Komutanı Sergey Ovcharenko'ya göre, şu ana kadar 20'den fazla hava hedefi imha edildi.

22°
açık