banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya, Bulgar diplomatı sınır dışı etti

Rusya, Bulgaristan'ın bir Rus askeri ateşeyi sınır dışı etmesine karşılık olarak Bulgar bir diplomatı ülkeden ihraç etme kararı aldı.

GÜNDEM 29.12.2020, 12:07
Rusya, Bulgar diplomatı sınır dışı etti
banner34

Rusya, Sofya hükümetinin geçen haftalarda Rusya'nın Sofya Büyükelçiliği'nde çalışan bir Rus askeri ateşeyi '' casusluk'' suçlamasıyla ülkeden ihraç etmesinin ardından misilleme olarak bir Bulgar diplomatı ''ülkede istenmeyen kişi'' ilan ederek sınır dışı etti.

Euronews'in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada Bulgaristan büyükelçisine, büyükelçilik askeri ateşe yardımcısı Yarbay Mitko Borisov'un ''ülkede istenmeyen'' kişi ilan edildiği ve 72 saat içerisinde Rusya'ya terketmesi konusunda nota verildiği ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda görevli savcılar, ülkeden sınır dışı edilen Mitko Borisov'un 2017'den beri ''devlet sırrı teşkil eden bilgiler'' topladığını ve Bulgaristan Başbakan Yardımcısı'na bilgi verdiğini iddia etti.

Rusya ile Bulgaristan arasındaki ''casusluk'' krizi

Son yıllarda, Rusya ile NATO üyesi Bulgaristan arasındaki casusluk olayları diplomatik krizlere sebep oluyor.

Ekim 2019'dan bu yana Bulgaristan, ülkesinde bulunan 6 Rus diplomatı ''askeri casusluk'' şüphesiyle sınır dışı etti. NATO üyesi olan Bulgaristan Rusya'ya, NATO tatbikatları ile ilgili hassas bilgilerin ele geçirilmesi konusunda casusluk suçlamaları yöneltmişti.

25°
açık