banner23

banner24

Rusya'dan ABD savaş gemisine yakın takip

Bir Rus Su-24 savaş uçağı, Karadeniz'de faaliyet gösteren ABD savaş gemisine yakın bir mesafeden alçak uçuş yaptı.

GÜNDEM 01.02.2021, 09:42
Rusya'dan ABD savaş gemisine yakın takip

Rusya, ABD'nin Karadeniz'deki faaliyetlerini anbean takip ediyor.

American Military News'te yer alan haberde, Pazar günü, bir Rus Su-24 savaş uçağının, NATO faaliyetleri kapsamında Karadeniz'de bulunan ABD Donanması'na ait USS Donald Cook savaş gemisinin yakınından alçak uçuş gerçekleştirdiği belirtildi. 

ABD Avrupa-Afrika Deniz Kuvvetleri / 6.Filo'nun resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda o ana ait görüntüler paylaşıldı. Yapılan resmi paylaşımda, "ABD Donanması, NATO müttefiklerine ve ortaklarına güven vermek ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için Karadeniz'de düzenli olarak faaliyet gösteriyor. Bugün, USS Donald Cook Karadeniz'de uluslararası sularda faaliyet gösterirken bir Rus Su-24 yakın mesafede alçak uçuş yapıyor." ifadeleri kullanıldı.

ABD Donanması, USS Donald Cook dışında USS Porter ve USNS Laramie savaş gemilerini Karadeniz'de bulunduruyor.

ABD, Karadeniz'de varlığını artırıyor

ABD, NATO görevleri kapsamında son dönemde Karadeniz'deki faaliyetlerini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Son yıllarda Avrupa'da bulunan birliklerini Karadeniz'e kıyısı olan ülkelere kaydıran ABD, özellikle 2020 yılında Karadeniz'de birkaç ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Şu anda Karadeniz'de üç adet savaş gemisi bulunan ABD, bu sayı ile son üç yılda Karadeniz'de en büyük varlığına sahip oldu.

banner34