banner23

banner24

Rusya'dan Baltık Denizi'nde geniş kapsamlı bir tatbikat

NATO'nun Ukrayna'ya verdiği askerî desteğin ardından Rusya, Baltık Denizi'nde geniş kapsamlı bir tatbikat başlattı.

GÜNDEM 25.01.2022, 13:57
Rusya'dan Baltık Denizi'nde geniş kapsamlı bir tatbikat

NATO'nun Ukrayna'ya verdiği savunma desteğine karşılık Rusya; askerî gücünü pekiştirmek için büyük bir tatbikata başladı.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre NATO'nun Doğu Avrupa'ya ek savaş gemisi ve uçak göndermesinin ardından Rus Baltık Filosu; 20 adet deniz aracının katılımıyla geniş çaplı tatbikat başlattı.

Rus Baltık Filosu tarafından tatbikata ilişkin yapılan açıklamada, "Baltık Filosu’na bağlı 20 adet savaş gemisi, bot ve destek gemisi, planlı askeri eğitim etkinlikleri kapsamındaki görevlerini yerine getirmek üzere üslerinden çıkarak Baltık Denizi’nde belirlenen bölgelere gitti." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Baltık Filosu gemilerinin birkaç taktik gruba bölünüp anti-denizaltı, hava savunma ve anti-mayın çalışmalarını yerine getirerek savaş tatbikatı gerçekleştireceği kaydedilirken tatbikatta; taktik gruplarında mayın tarama gemilerinin, küçük anti-denizaltı gemilerinin, küçük füze gemilerinin ve füze botlarının bulunacağı bilgisi paylaşıldı.

Rusya'nın Baltık Denizi'ndeki tatbikatının NATO'nun Ukrayna'ya verdiği destekle ilgisi olup olmadığının sorulması üzerine açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bu sorunun muhatabının Rusya Savunma Bakanlığı olduğunu söyleyerek NATO’nun bu tür eylemlerinin ve Rusya sınırı yakınındaki yüksek hareketliliğin Rusya'nın güvenliğinden sorumlu askerler tarafından gözardı edilemeyeceğini ifade etti.

Peskov, Rus ordusundaki tatbikatların, manevraların ve askeri inşaatın sürekli yapıldığını vurgulayarak "Bunlara hiç ara verilmedi ve bunlar devam edecek." dedi.

banner34