banner23

banner24

Rusya'dan Tacikistan'a BRDM-2M zırhlı aracı sevkiyatı

Rusya, Afganistan sınırını güçlendirmek amacıyla Tacikistan ordusuna 12 adet BRDM-2M zırhlı keşif ve devriye aracı sevkiyatı gerçekleştirdi.

GÜNDEM 20.09.2021, 14:41
Rusya'dan Tacikistan'a BRDM-2M zırhlı aracı sevkiyatı

Rusya, Afganistan sınırını desteklemek için bölgede askeri varlığını artırıyor.

Ria Novosti'nin haberine göre Rusya  Afganistan sınırını güçlendirmek amacıyla Tacikistan ordusuna 12 adet BRDM-2M zırhlı keşif ve devriye aracı sevkiyatı gerçekleştirdi.

Haberde, ABD ve diğer silahlı kuvvetlerin Afganistan'dan çekilmesinin ardından Orta Asya'daki durum daha istikrarsız hale geldiği ve bu nedenle Rusya'nın, Afganistan sınırını güçlendirmek için Tacikistan'a askeri teçhizat sevkiyatı yaptığı ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ise yaptığı açıklamada, Moskova'nın Afganistan'daki durum nedeniyle Tacikistan'ın askeri potansiyelini hem ikili bazda hem de Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO) içinde daha da güçlendirmeyi planladığını söyledi.

Gerçekleştirilen BRDM-2M zırhlı araç sevkiyatının yanı sıra Tacikistan ordusu Rusya'dan zırhlı araçlar, yakın muharebe silahları ve Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) için yedek parçalar aldı.

banner34