banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya'dan Ukrayna'ya yüksek hassasiyetli füze saldırısı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun havadan ve karadan yüksek hassasiyetli füzelerle Hmelnitski'de hava araçlarının bulunduğu bir hangarı, Kiev'de ise bir cephaneliği yok ettiğini açıkladı.

GÜNDEM 12.04.2022, 12:49
Rusya'dan Ukrayna'ya yüksek hassasiyetli füze saldırısı
banner34

Rusya, bölge ülkelerinin Ukrayna'daki savaşın bitirilmesine karşı yoğun mesai harcamasına rağmen Ukrayna'ya yönelik saldırılarını artırmaya devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya'nın Ukrayna'daki askerî eylemlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Konaşenkov yaptığı açıklamada, "Havadan ve denizden yüksek hassasiyetli füzelerle Hmelnitski bölgesinde Starokonstantinov hava üssündeki Ukrayna havacılık araçlarının bulunduğu korumalı bir hangar ile cephane ve Kiev'de Gavrilovka yerleşim birimi yakınlarında bulunan bir cephanelik imha edildi." dedi.

S-300 radar sistemi ve BUK-M1 yok edildi

Rus hava kuvvetlerinin 32 Ukrayna askerî unsurunu yok ettiğini söyleyen İgor Konaşenkov, bunların arasında S-300 hava savunma füze sistemi yönlendirilmesi için radar sistemi ve BUK-M1 hava savunma füze sisteminin bulunduğunu kaydetti.

Ukrayna'nın toplam kaybı

Konaşenkov Ukrayna'nın savaştaki kaybına dair de paylaşımda bulundu. Buna göre Ukrayna ordusunda bugüne kadar 130 uçak, 99 helikopter, 244 hava savunma füze sistemi, 443 insansız hava aracı, 2 bin 139 tank ve zırhlı araç, 241 ÇNRA, 917 obüs ve havan topu, 2 bin 46 özel askerî araç yok edildi.

50 Ukrayna askeri öldürüldü

Konaşenkov; 100'e yakın Ukrayna askerinin zırhlı araçlarla şehrin kuzeyine doğru kaçmaya çalışırken top atışlarıyla engellendiğini, 50'ye yakın Ukrayna askerinin etkisiz hale getirildiğini ve 42’sinin de teslim olduğunu paylaştı.

13°
açık