banner23

banner24

Rusya, doğuda '2022 Vostok' askeri tatbikatını düzenleyecek

Rusya Savunma Bakanlığı, gelecek ay başından itibaren Ukrayna'daki savaştan binlerce kilometre doğuda, "Doğu-2022" (Vostok) stratejik askeri tatbikatının düzenleneceğini duyurdu.

GÜNDEM 27.07.2022, 13:19
Rusya, doğuda '2022 Vostok' askeri tatbikatını düzenleyecek
banner34

Rus Silahlı Kuvvetleri, ülkenin doğusunda güç gösterisi yapacak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Rusya Doğu Askeri Bölgesi'nin birlikleri, 30 Ağustos-5 Eylül'de Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı yönetiminde "Doğu-2022" tatbikatına katılacak.

Rusya'nın hava indirme, askeri ulaştırma ve uzun menzilli havacılık birlikleri ile yabancı ülkelere ait birliklerin de yer alacağı tatbikatta, ülkenin doğu bölgesinde askeri güvenliğin sağlanması ile ilgili hedefler üzerinde çalışılacak.

EuroNews'in aktardığı bilgiye göre Rusya Doğu Askeri Bölgesi'ne ait 10'dan fazla poligonda gerçekleşecek tatbikata bu sene hangi ülkelerin katılacağı ise açıklanmadı. Daha önceki (2018) Vostok tatbikatı, ilk kez Çin ordusu da dahil olmak üzere yaklaşık 300 bin askerin katılımıyla gerçekleşmişti.

Analistler, Putin'in Pekin'i yanına çekmeye çalıştığı bir ortamda Çin'in bu yıl hangi ölçekte ve nasıl bir katılım göstereceğinin Moskova-Pekin hattındaki ilişkiler hakkında önemli ipuçları vereceği yorumunda bulunuyor.

28°
parçalı bulutlu