banner23

banner24

Rusya ilk kez Kinjal füzelerini Kaliningrad'a konuşlandırdı

Rus Hava Kuvvetleri'ne ait MiG-31 önleme uçağı Kinjal hipersonik füzesi ile Kaliningrad'a iniş yaparken görüntülendi.

GÜNDEM 09.02.2022, 11:34
Rusya ilk kez Kinjal füzelerini Kaliningrad'a konuşlandırdı

Rusya, Ukrayna sınırı ile eş zamanlı olarak Kaliningrad'a da askeri yığınak yapıyor.

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda Rus Hava Kuvvetleri'ne ait MiG-31 (NATO Kodu: Foxhound) önleme uçağının gövde altında bir adet Kinjal hipersonik füzesi ile Kaliningrad'da bulunan Chkalovsk Hava Üssü iniş yaptığı görüldü.

MiG-31 önleme uçağının iniş yaptığı Chkalovsk Hava Üssü, Rus Hava Kuvvetleri tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Üsse daha önce Rusya'nın Baltık Donanma Filosu'na ait Su-27 savaş uçakları konuşlandırılmıştı.

Kh-47 Kinjal Hipersonik Füze

Iskander taktik balistik füzesinin havadan fırlatılan modeli olan Kinjal füzesi, 2000 km'ye varan menzili ile sesten 10-20 kat daha hızlı uçabiliyor. 

İlk testini 2018'de tamamlayan ve Rus Hava Kuvvetleri'ndeki MiG-31 önleme uçakları ve Tu-22M3 bombardıman uçakları tarafından atılabilen hipersonik füze, 15 metretlik CEP değeri ile hedefini hassas bir şekilde imha edebiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin Mart 2020'de yaptığı bir açıklamada, Kinjal hipersonik füzesinin ABD'nin Rusya'nın nükleer potansiyelini yok etme girişimlerini ve füze savunma sistemini anlamsız hale getirdiğini söylemişti. Putin, "Yurtdışında bazı uzmanlar, nükleer silahları anlamsız kılmak için çalışmalar yürütüyor. Örneğin; hepinizin çok iyi bildiği ABD'nin füze savunma sistemi de, Rusya'nın nükleer potansiyelini yok etmeye, anlamsız kılmaya yönelik. Ancak biz hipersonik silah geliştirdikten sonra ABD'nin girişimleri ve halihazırda harcadığı milyarlarca dolar anlamsız hale geldi" dedi. 

Rusya Savunma Bakanlığı, envanterdeki MiG-31 önleme uçaklarının en az 10 adedini Kinjal füzesi atabilecek şekilde modernize edildiğini açıklamıştı.

banner34