banner23

banner31

banner24

Rusya: Karadeniz'deki özel rol Türkiye'ye ait

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin bu konuda özel bir role sahip olduğunu vurguladı.

GÜNDEM 26.07.2021, 14:27
Rusya: Karadeniz'deki özel rol Türkiye'ye ait

Karadeniz boğazlarının yönetim şekli üzerine imzalanan Montrö Anlaşması'nın yıl dönümüne ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Birtakım bölgesel olmayan oyuncular tarafından Karadeniz'deki durumun yapay olarak tırmandırılmasının arka planına karşı, Montrö Anlaşması'nın hükümlerinin katı bir şekilde uygulanmasını sağlama görevinin oldukça acil olduğunu düşünüyoruz." ifadeleri kullanıldı.

RT sitesinde yer alan habere göre Bakanlık, buradaki kilit rolün, savaş gemilerinin boğazlardan geçişini kontrol etme hakkına sahip olan Türkiye'ye ait olduğunu belirtti.

Bakanlık açıklasında, sözleşmedeki hükümlerin pratikte nasıl uygulandığını yakından takip etmeye devam edecekleri de aktarıldı. Habere göre bu takip; Karadeniz'deki kıyı dışı güçlerin savaş gemilerinin maksimum tonajı ve Karadeniz'deki kalış sürelerinin yanı sıra transit sırasında toplam maksimum tonajın sınırlandırılması gibi unsurlar da dahil olacak. 

Ayrıca Kremlin'in, denizde devlet sınırı ihlalinin yapılması durumunda uygun önlemlerin alınacağı konusunda vurgu yaptığı da kaydedildi.

26°
açık