banner23

banner24

Rusya Kırım’da elektronik harp tatbikatı yaptı

Rus Karadeniz Filosunun muhabere ve elektronik harp birimleri uzmanları, Kırım’da tatbikat gerçekleştirdi. Bölgenin sıcak gündeminde yapılan bu tatbikat dikkat çekti.

GÜNDEM 27.12.2021, 16:21
Rusya Kırım’da elektronik harp tatbikatı yaptı

Tatbikat sırasında Rus ordusu, birimleri ve komuta kademesi arasında istikrarlı iletişim kanalları düzenlemek için bir saha iletişim merkezi ve geniş bant kablosuz erişim ağları kuruldu. Müzakerelerin kesintiye uğramasını organize etmek için, elektronik harp (EW) uzmanları radyo istihbaratı ve belirlenen iletişim kanallarının bastırılması için önlemler aldı.

Filoda görev yapan 500'den fazla askerin katıldığı tatbikata R-149MA1 komuta ve personel araçları, dijital iletişim sistemleri, Krasukha ve Borisoglebsk elektronik savaş istasyonları dahil olmak üzere yaklaşık 50 birim silah ve askerî teçhizat dahil edildi.

Ayrıca, Karadeniz Filosu işaretçileri, standart ekipman üzerinde belirtilen alanlara yürüme, tel, radyo rölesi ve uydu iletişiminin yedek kanallarına geçme ve zorlu sıkışma koşullarında özel şifreleme ekipmanı kullanarak acil radyo mesajlarını iletme görevlerini yerine getirdi.

Tatbikatın bir diğer amacı da, filonun iletişim birimlerini 2022 Uluslararası Ordu Oyunları'nın (ARMI-2022) bir parçası olarak Confident Reception yarışmasının eleme turlarına hazırlamaktı.

banner34