banner23

banner26

banner24

Rusya Suriye’de yunusları kullanmış olabilir

Tartus’taki bir Rus deniz üssünün uydu görüntülerinde yunus balıklarının olduğu tahmin edilen deniz memelilerine ait kafesler ile karşılaşıldığı belirtildi.

GÜNDEM 22.07.2020, 12:46
Rusya Suriye’de yunusları kullanmış olabilir
banner34

Soğuk Savaş döneminde yunusların askeri amaçlar doğrultusunda ABD ve Sovyetler Birliği tarafından kullanıldığı bilinmekte.

2016 yılında Sivastopol’daki Karadeniz Filosu’na gönderilmek üzere Rusya’nın beş adet yunus aradığı doğrudan doğruya Rusya Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmıştı.

Nisan 2019’da Norveçli balıkçılar askısında “St. Petersburg’un malıdır” yazısı bulunan bir balina bulmuş, uzmanlar ise bu balinanın (“Hvaldimir” olarak adlandırılmıştır) Rus Donanması’na ait olabileceğini söylemişti.

Şu sıralar ise H. I. Sutton Forbes’de yayınlanan makalede Tartus’taki bir Rus deniz üssünün uydu görüntülerinde deniz memelilerine ait kafesler görüldüğü belirtildi. Sutton tarafından paylaşılan 34°54'35.16"N, 35°51'46.46"E koordinatları ile Google Earth üzerinden bu kafesleri görmenin mümkün olduğu iletildi.

Kafeslerde askeri yunusların bulunduğu değerlendirilirken kafesler, yalnızca Eylül 2018 - Aralık 2018 döneminde görüldü. Bu kısa zaman aralığı ise kafeslerde yunuslar bulunuyorsa dahi söz konusu yunusların hangi amaçla orada oldukları sorusunu gündeme getirdi.

Çeşitli belirsizlikler olsa da gemileri sabote etmeye çalışabilecek düşman dalgıçlarını önleme, deniz tabanından çeşitli nesneleri alma ve istihbarat toplama gibi görevleri yerine getirebilir olan askeri yunuslar, muhtemel biçimde Rusya tarafından Suriye’de görevlendirildiği iddia edildi.

24°
az bulutlu