banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya, Türk cumhuriyetleriyle ortak tatbikat hazırlığında

Rusya, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan sınırında ortak tatbikat gerçekleştirecek.

GÜNDEM 15.07.2021, 13:13
Rusya, Türk cumhuriyetleriyle ortak tatbikat hazırlığında
banner34

Afganistan’daki karışıklıklar, Rusya ve Orta Asya ülkelerinin önlem almasını zorunlu kılıyor.

İzvestiya’nın haberine göre gelecek aylarda gerçekleştirilecek ortak tatbikatlara; Rus ordusundan motorize birlikler ve dağ birimleri, özel kuvvetler, havacı ve topçu birlikler ile hava savunma kuvvetleri katılacak.

Tatbikatlarda, Türk cumhuriyetlerinin istikrarsızlaştırılmasına sebep olabilecek unsurlara karşı stratejilerin geliştirileceği belirtildi.  Ayrıca bölgedeki yasadışı silahlı oluşumların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların yürütüleceği ifade edildi. Askeri uzmanlara göre birliklerin Afganistan topraklarından gerçekleşecek olası işgalleri püskürtmeye hazır olması gerektiği de haber metninde yer aldı.  

Ağustos ayının başlarında Özbekistan'ın Surhanderya bölgesinde eğitim savaşlarının başlayacağı aktarılırken Rusya ve Özbekistan'ın tatbikatlarla birlikte yasadışı gruplara karşı mücadele programının ne şekilde olması gerektiğinin şekilleneceği belirtildi. Öte yandan yüksek dağlarda keşif faaliyetlerinin yürütüleceğinin altı çizildi. Kırgızistan ve Tacikistan'daki Rus üslerinin hava birliklerinin ve S-300 hava savunma sistemlerinin tatbikatlarda yer alacağı kaydedilirken Tacikistan topraklarındaki tatbikatların başladığı aktarıldı. Bu çerçevede Rus askeri üssünün hava savunma birimlerinin sahte terörist dronlarının saldırısını püskürtme çalışmaları sürdürdüğü ifade edildi. 

.

23°
parçalı bulutlu