banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya-Ukrayna gerilimi Alman ordusunda çatlaklara sebep oldu

Rusya ve Ukrayna'ya dair skandal sözleri ile gündeme gelen Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Kai-Achim istifa etti.

GÜNDEM 23.01.2022, 12:10
Rusya-Ukrayna gerilimi Alman ordusunda çatlaklara sebep oldu
banner34

2 gün önce Hindistan'ın başkenti Delhi'de yaptığı konuşmada Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilimine dair skandal açıklamalarda bulunan Alman Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Kai-Achim Schönbach istifa etti.

Alman Amiral Schönbach'ın istifası, Alman medyasında ''ordu içerisinde çatlak'' yorumlarına neden oldu. Amiral Schönbach'ın istifaya zorlandığı, ancak Alman ordusu içerisinde bazı komutanların Amiral'a destek verdiği iddia edildi.

Düşünce kuruluşu IDSA'da konuşan Schönbach, Rys diktatörü Putin'in Ukrayna'yı işgal planının olmadığını ve sadece biraz saygı istediğini öne sürmüştü.

Amiral Kai-Achim, "Putin saygı istiyor. Biraz saygı göstermenin maliyeti düşüktür. Rusya saygıyı hak ediyor. Hindistan ve Almanya'nın Çin'e karşı Rusya'ya ihtiyacı var. Ukrayna, NATO'ya üyelik için gerekli şartları taşımıyor." ifadelerini kullanan Alman amirali, Çin'e karşı Rusya'yla müttefik olmanın gerektiğini ileri sürdü. 

Ukrayna'nın NATO'ya üyelik şartlarını taşımadığını belirten Schönbach,  Gürcistan'ın NATO üyeliğine de "Gürcistan, NATO'ya üye olmaya istekli, şartları karşılıyor, ancak bunu yapmak akıllıca mı? Bu ülkeleri üye yapmak akıllıca değil." sözleriyle karşı çıktı.

Rusya'nın halihazırda Kırım ve Donbas'taki işgalini göz ardı eden Alman amirali, "Rusya gerçekten Ukrayna'dan küçük bir toprak parçası mı istiyor? Putin muhtemelen sadece baskı yapıyor çünkü bunu yapabileceğini biliyor. AB'yi bölüyor. Ama aslında Putin'İn istediği şey, üst düzey saygıdır." dedi.

17°
açık