banner23

banner24

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 2. tur başlıyor

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başdanışmanı Aleksey Arestoviç, Rusya ile müzakerelerin 2. turunun başlaması için Ukrayna tarafının hazır olduğunu belirtti.

GÜNDEM 02.03.2022, 16:02
Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 2. tur başlıyor

24 Şubat sabahından beri süre gelen çatışmalar Ukrayna ve Rusya tarafını masada uzlaşma yoluna doğru itiyor.

Geçtiğimiz günlerde müzakerenin ilk turu beş saat süren görüşme sonucunda tamamlanmıştı ve taraflar herhangi bir konuda uzlaşmaya varamamıştı.

Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlar da devam ediyor.

Birçok Batılı ülke Rusya’nın işgalci durumda olduğunu ve dünya finans sisteminden çıkarılması gerektiğini vurguluyor.

Rusya ise Ukrayna içindeki ilerleyişini sürdürürken saldırılarının şiddetini ise artırıyor.

İşte yaşanan tüm bu gelişmelerin ışığında Rusya ve Ukrayna bu akşam gerçekleştirilecek toplantıda tekrardan uzlaşmayı deneyecek.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başdanışmanı Aleksey Arestoviç’in düzenlediği basın toplantısında, müzakerelerin 2. turuna da ilk turdaki heyetlerin katılacağı bildirildi.

Başdanışman Arestoviç, Ukrayna'nın müzakerelerde kendi pozisyonlarında ısrar etmeye devam edeceğini aktardı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerin ilk turu Belarus'un Ukrayna ile sınırında bulunan Gomel bölgesinde yapılmıştı.

Vladimir Putin'in Danışmanı Vladimir Medinskiy başkanlığındaki Rus heyeti ile iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arakhamia ve Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov başkanlığındaki Ukrayna heyeti arasında yaklaşık 5 saat süren müzakerelerden bir sonuç elde edilmemişti.

Heyetler, ikinci tur müzakerelerin yapılması konusunda anlaşmıştı.

banner34