banner23

banner24

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde üçüncü tur başladı

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin üçüncü turu Ukrayna’nın Belarus sınırındaki Brest kentinde başladı.

GÜNDEM 07.03.2022, 18:03
Rusya-Ukrayna müzakerelerinde üçüncü tur başladı

24 Şubat sabahından beri süre gelen çatışmalar Ukrayna ve Rusya tarafını masada uzlaşma yoluna doğru itiyor.

Geçtiğimiz günlerde müzakerenin ilk turu beş saat süren görüşme sonucunda tamamlanmıştı ve taraflar herhangi bir konuda uzlaşmaya varamamıştı.

İlk tur görüşmelerinden yaklaşık bir hafta sonra yine Ukrayna’nın Belarus sınırında gerçekleşen bir müzakere daha gerçekleştirildi.

İkinci tur görüşmelerde taraflar sadece sivillerin tahliyesi konusunda mutabık kaldı ancak başka bir konuda anlaşılamadı.

Üçüncü tura giden süreç

Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlar da devam ediyor.

Birçok Batılı ülke Rusya’nın işgalci durumda olduğunu ve dünya finans sisteminden çıkarılması gerektiğini vurguluyor.

Rusya ise Ukrayna içindeki ilerleyişini sürdürürken saldırılarının şiddetini ise artırıyor.

Özellikle NATO’nun ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı olan net tepkisi Kremlin cephesinde de rahatsızlıkların oluşmasına neden oldu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ve Ukraynalı sivillerin Ruslara karşı direnişi de Rusya’nın muharebe sahasında başarısızlıklar yaşamasına sebep oldu.

Ukrayna’nın içlerinde bulunan askerlerine lojistik destek sağlayamayan Rusya, Ukrayna’nın Belarus sınırından füze saldırılarına başladı.

Bu saldırılarda sivil hassasiyet gözetmeyen Rusya, Ukrayna’nın egemenlik haklarını ihlal etmesinin yanı sıra savaş suçu olarak nitelendirilebilecek faaliyetlerde de bulunuyor.

İşte yaşanan tüm bu gelişmelerin ışığında Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerin üçüncü turu başladı.

İlk iki turda savaşın durdurulması ve sükunetin sağlanması ile ilgili bir karar çıkmazken bugün gerçekleşen üçüncü tur müzakerelerinden nasıl bir sonuç çıkacağını ise tüm dünya merakla bekliyor.

banner34