banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya ve ABD, gemi ve uçak mürettebatının etkileşimi konusunda görüşme yaptı

Rus ve ABD’li askerî yetkililer gemi ve uçak mürettebatının etkileşimi ve denizde ve havada yaşanabilecek olayların önlenmesine dair anlaşma kurallarının yerine getirilmesini görüştü.

GÜNDEM 26.05.2021, 10:50
Rusya ve ABD, gemi ve uçak mürettebatının etkileşimi konusunda görüşme yaptı
banner34

Rusya ve ABD'li askerî yetkililer arasında, hava ve deniz sahası üzerindeki etkileşimler konusunda bir görüşme gerçekleşti.

Sputnik'in haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ve ABD’li askerî yetkililerin 1972 yılında denizde ve havada olayların önlenmesi konusunda imzalanan anlaşmanın yerine getirilmesi ile ilgili planlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Taraflar gemi ve uçak mürettebatlarının etkileşimini, anlaşmada öngörülen kuralların yerine getirilmesini istişare etti." ifadelerine yer verildi.

Rusya’nın denizde ve havada yaşanabilecek olayların önlenmesi için ABD ile gerçekleştirileceği bir sonraki toplantının 2022 yılında olmasının planlandığı ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerdede Baltık Denizi üzerinden Rusya hava sahasına yaklaşan ABD'ye ait B-52H bombardıman uçağı, Rus Su-27 jeti tarafından bölgeden uzaklaştırılmıştı.

24°
açık