banner23

banner24

Rusya ve Çin'den enerji alanında iş birliği

Rusya ve Çin, ikili ilişkilerini ilerleterek enerji alanında iş birliğini artırma konusunda anlaşmaya vardılar.

GÜNDEM 26.11.2020, 16:29
Rusya ve Çin'den enerji alanında iş birliği
banner34

Çin ve Rusya'nın başkan yardımcıları Salı günü, Çin-Rusya Enerji İşbirliği Komitesi'nin 17'inci toplantısında video konferans sistemi ile bir araya geldi. Yapılan toplantı ile Çin ve Rusya, iki ülke arasında enerji iş birliğini artırmak üzere anlaştı.

China Internet Information Center'ın haberine göre, toplantıda değerlendirmelerde bulunan Çin başkan yardımcısı Han Zheng, ülke liderlerinin ilgileri ve teşvikleri sayesinde iki ülke arasında enerji sektöründeki iş birliğinin ivme kazandığını ve karşılıklı ticarette ciddi derecede artış olduğunu ifade etti.

Başkan yardımcısı Han, iki ülkenin stratejik öneme sahip büyük projelerde ortak çalışması ve enerji sektöründe de karşılıklı olarak daha fazla iş birliği yapması yönünde çağrıda bulundu.

Ayrıca Han, enerji malzemeleri, yenilenebilir enerji ve hidrojen enerjisi gibi yeni alanlarda da Rusya ile iş birliği yapma ve yapılan anlaşmalarda iki ülkenin para birimlerinin kullanılması konusunda anlaştıklarını belirtti.

Toplantıda Rusya başkan yardımcısı Alexander Novak da açıklamalarda bulundu. Novak, Çin ile olan ikili ilişkileri enerji alanı da dahil birçok sektörde artırmak istediklerini vurguladı.

29°
parçalı az bulutlu