banner23

banner24

Rusya ve İrlanda tatbikat bölgesi konusunda anlaştı

Rusya Donanmasının 3-8 Şubat tarihleri arasında yapmayı planladığı tatbikat alanını İrlanda'nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına çekeceği bildirildi.

GÜNDEM 30.01.2022, 11:46
Rusya ve İrlanda tatbikat bölgesi konusunda anlaştı

Rusya’nın Dublin Büyükelçisi Yuriy Filatov, Rusya Donanmasının 3-8 Şubat tarihleri arasında Atlantik’te yapmayı planladığı tatbikat alanını İrlanda'nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına taşımaya karar verdiğini belirtti.

Sputnik'e göre talebin, İrlanda hükümetinin yanı sıra, ülkenin güney ve batı bölgelerindeki balık üreticilerinden geldiğini belirten büyükelçi, “Rusya savunma Bakanı Sergey Şoygu, geleneksel balıkçılık alanlarında İrlandalı balıkçıların çalışmalarına engel olmaması için Rus Donanması'nın 3-8 Şubat tarihlerinde yapılması planlanan tatbikat alanını İrlanda'nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına taşımaya karar verdi” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi ayrıca, tatbikatların uluslararası hukuka uygun olarak yürütüldüğünü ve İrlanda'yı hiçbir şekilde tehdit etmediğini vurguladı.

İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Rusya donanmasının 3-8 Şubat tarihleri arasında yapmayı planladığı tatbikat alanını İrlanda'nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına taşıma kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Açıklamada, “Bu hafta meslektaşım, Rusya Savunma Bakanına mektup yazdım ve deniz tatbikatını İrlanda kıyılarında düzenleme kararını yeniden gözden geçirmesini rica ettim. Bu akşam, Rus tatbikatının İrlanda'nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına taşınacağını teyit eden mektup geldi. Bu yanıtı memnuniyetle karşılıyorum” ifadelerine yer verildi.

banner34