banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya ve Tacikistan savunma bakanları, Afganistan’ı konuştu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Tacikistan Savunma Bakanı Şerali Mirzo, Afganistan’daki durum üzerine bir görüşme gerçekleştirdi.

GÜNDEM 24.07.2021, 17:13
Rusya ve Tacikistan savunma bakanları, Afganistan’ı konuştu
banner34

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Şoygu ile Mirzo arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği aktarıldı.

Sputnik'te yer alan habere göre yapılan telefon görüşmesinde, Tacikistan-Afganistan sınırındaki durum ve Afganistan’daki gerginliği artmasıyla bağlantılı tehditlerin giderilmesine yönelik tedbirler ele alındı.

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan’da Afganistan’daki operasyonlarını sonlandırma kararı aldığını bildirmişti. Bu, Amerikan tarihinin yurtdışındaki en uzun askeri operasyonu oldu. Bu bağlamda Taliban örgütünün birçok yönde saldırılarını artırmasıyla Afganistan’da durum daha da kötüye gidiyor.

Taliban temsilcilerinin iddiasına göre, örgüt ülkenin yaklaşık yüzde 85’ini kontrol altına aldı. Bu bölgeler arasında İran, Çin, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan sınırındaki bölgeler de yer alıyor. Afganistan hükümeti ise Taliban'ın iddiasını net bir şekilde reddetmiş, ülkenin sınır kontrollerinin hükümetin elinde olduğu üzerinde ısrar etmişti.

17°
açık