banner23

banner26

banner24

Rusya'ya altın ithalatı yasağı kapıda

Rusya-Ukrayna savaşının öncelikli olarak masaya yatırılacağı G7 Liderler Zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden, Zirve'de Rusya'nın altın ithalatını yasaklayacaklarını açıklayacaklarını söyledi.

GÜNDEM 26.06.2022, 14:49
Rusya'ya altın ithalatı yasağı kapıda
banner34

Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ukrayna'ya destek veren ülkeler ve Rusya arasında yaşanan ambargolara bir yenisi daha ekleniyor.

Avrupa, Rusya'ya katı yaptırımlar uygulamaya devam ederken G7 ülkelerinden Rusya'yı zora sokacak bir karar daha geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden Zirve öncesi yaptığı açıklamada Rusya için on milyarlarca dolar değerinde önemli bir ihracat ürünü olan altın ithalatının yasaklanması kararını G7'de açıklayacaklarını söyledi.

Rusya'yı zora sokacak bu kararla ilgili açıklamalarının ardından Biden Twitter hesabı üzerinden, ABD'nin, Moskova'nın Ukrayna'daki savaşın finansmanını engellemek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önüne benzeri görülmemiş maliyetler koyduğuna dikkat çekti.

Geçen yıl yaklaşık 331 bin ton ile Çin'den sonra en çok altın üreten ikinci ülke olan Rusya için altın, enerjiden sonra en önemli ikinci ihracat ürünü olarak biliniyor.

G7 Liderler Zirvesi, 28 Haziran'da sona erecek. Zirveden başka kararların da çıkması bekleniyor.

30°
parçalı az bulutlu