banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya’da Navalnıy’ın çağrısı binlerce kişiyi sokaklara döktü

Rusya iç muhalefetinin güçlü isimlerinden Aleksey Navalnıy'ın halkı sokağa davet etmesiyle gösteriler ülkenin birçok şehrine yayıldı.

GÜNDEM 23.01.2021, 15:26
Rusya’da Navalnıy’ın çağrısı binlerce kişiyi sokaklara döktü
banner34

Rusya’nın gözaltına alınan muhalif lideri Aleksey Navalnıy’ın "Korkmayın, sokağa çıkın, benim için değil, geleceğiniz için." çağrısıyla halk sokaklara döküldü. Ülke genelinde düzenlenen gösterilerde, en az 250 kişinin gözaltına alındığı ve en büyük eylemlerin Yekaterinburg ve Vladivostok'ta gerçekleştiği konuşuluyor.

Gazeteci Nazgul Kenzhetay’ın aktardığına göre, çok sayıda kişinin tutuklandığı ve metroların kapatıldığı Moskova’nın bazı yerlerinde internet kesintileri yaşanıyor. St. Petersburg'da içinde gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Kızıl meydan gibi bazı meydan girişleri kapatıldı. Kremlin de girişleri kapatılan yerler arasında.

ABD’de son yaşanan Kongre binası baskınında halkın protesto hakkının engellenemez olduğunu söyleyen Rusya, bugün Moskova’da, Kremlin’de, St. Petersburg ve birçok şehirde başlayan gösterileri, devlet kanallarında “provokasyon” ve “istikrar için bir tehdit” olarak değerlendiriyor ve halkı sokaklardan çekilmeye davet ediyor.

20°
açık