banner23

banner26

banner24

Rusya’dan Afganistan’a komşu Tacikistan’da tatbikat

Afganistan’da yabancı güçler ülkeden çekilirken komşu Tacikistan’da yer alan bin Rus askeri, askeri tatbikat başlattı.

GÜNDEM 14.07.2021, 16:42
Rusya’dan Afganistan’a komşu Tacikistan’da tatbikat
banner34

Afganistan’da yabancı birliklerin çekildiği alanları Taliban güçleri ele geçirirken Rusya, komşu Tacikistan üzerinden bölgeye göz dağı vermeyi sürdürüyor. 

Sputnik’in haberine göre, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Tacikistan’da yer alan 201. askeri üstünde geniş çaplı tatbikatlar başlatıldı. Söz konusu tatbikatlar esnasında, ‘sahadaki durumun çok hızlı bir biçimde değiştiği koşullarda askeri eylemlerin planlanmasına yönelik çalışmalar yapıldığı’ kaydedildi. 
Tatbikalarda ayrıca, sahadaki komuta merkezlerinin, istihbarat unsurları tarafından tespit edilmesinin önlenmesi maksadıyla ve ilgili noktaların hava saldırılarından korunur hale getirilmesi için planlamalar yapıldığı belirtildi.

Sınırı 2005’e kadar Ruslar korumuştu

Tacikistan ile Afganistan arasındaki sınır hattını, SSCB’nin dağılmasından sonra uzun süre Rusya’nın sınır muhafız birlikleri korudu. 2005’ten itibaren ise sınırın korunması görevi bütün olarak Tacikistan sınır güçlerine geçti ve Rus sınır muhafızları bu ülkeden çekilmek zorunda kaldı.
Rusya’nın Tacikistan’da yer alan 201. askeri üssü, ülkenin, kendi sınırları dışındaki en büyük askeri tesisi olma özelliğini taşıyor. Üssün sınırları başkent Duşanbe’den Kurgantepe şehrine uzanıyor.

26°
açık