banner23

banner24

Rusya’dan tersine mühendislik hamlesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusuna karşı kullanmak üzere Batı’nın Ukrayna’ya gönderdiği silahların incelenerek hızlı ve verimli bir şekilde Rus silahlarının geliştirilmesini istedi.

GÜNDEM 20.09.2022, 19:02
Rusya’dan tersine mühendislik hamlesi
banner46

Yaklaşık sekiz aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Gelişmiş ülkelerin bir daha konvansiyonel bir savaş ortamının içine girmeyeceğini düşünen Batılı ülkeler için büyük bir yıkım ve tehdit olan Rusya-Ukrayna savaşı, yeni nesil birçok silah sisteminin de muharebe sahasında etkin bir biçimde kullanılmasını beraberinde getirdi.

Savaşın kendi topraklarına sıçramasını istemeyen ve Rusya’nın gücünü kırmak isteyen Batılı ülkeler Ukrayna ordusuna çok sayıda silah ve mühimmat sevk etti.

Özellikle kısa menzil ve alçak irtifa hava savunma sistemleri, tanksavar silahlar ve insansız hava araçları; taktik seviyedeki harekatlarda Ukrayna ordusunun elini oldukça güçlendirdi.

Rusya ordusunu şehir savaşına sürükleyen Ukrayna ordusu, Batılı ülkelerin silah ve mühimmat desteği ile direnişini sürdürürken Rusya yeni bir adım attı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin; Rusya-Ukrayna savaşında ele geçirilen Batı menşeli silahların Rus savunma sanayiini geliştirmek için kullanılması talimatını verdi.

Putin’in talimatına göre ele geçirilen silahlar Rus savunma sanayii firmalarına verilecek ve firmalar bu silahlara tersine mühendislik uygulayacak.

Putin, Rus savunma sanayisi yöneticileri ile Kremlin Sarayı’nda yaptığı görüşmede, ülkenin içinde bulunduğu durum, zorluk ve tehditler göz önüne alındığında savunma sanayi işletmelerinin yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu belirtti.

Ukrayna’daki Rus birliklerinin silah, teçhizat ve mühimmat tedarikini ele alacaklarını aktaran Putin, Ukrayna’da “özel askeri operasyonda” Rus silahlarının yüksek verim gösterdiğini dile getirdi.

Putin, “Kiev'deki mevcut rejimi desteklemek için neredeyse tüm NATO cephaneliği stokları gönderiliyor. Bu, bize karşı kullanılan ve orada olan cephanelikleri incelememiz gerektiği, yeteneklerimizi niteliksel olarak artırmamız ve kazanılan deneyime dayanarak ekipmanımızı, gerektiğinde silahlarımızı geliştirmemiz gerektiği anlamına gelir. Bu süreç normaldir ve elbette kullanılmalıdır. Bu mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde yapılmalıdır.” diye konuştu.

banner34
17°
açık