banner23

banner26

banner24

banner25

Saakaşvili’den Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı iddiası

Ukrayna Ulusal Reform Konseyi Yürütme Komitesi Başkanı Mihail Saakaşvili; Putin ve Biden’in görüşmesinin, Rusya’nın potansiyel Ukrayna saldırısının önündeki tek engel olabileceğini söyledi.

GÜNDEM 13.06.2021, 14:20
Saakaşvili’den Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı iddiası
banner34

Mihail Saakaşvili bir Ukrayna televizyon kanalında, Ukrayna’nın Rus saldırısı tehditi altında olduğu yönünde açıklamalar yaptı.

Tehnowar.ru’nun haberine göre Saakaşvili, Putin’in öncelikli hedefinin Mariupol ve sonrasında Herson ve Odessa şehirleri olduğunu söyledi. Haberde Saakaşvili’nin, Putin-Biden görüşmesinin önemine yaptığı vurgu dikkat çekerken, olası bir saldırı durumunda Rusya’nın, "ABD’nin karşısına almak istemeyeceği kadar" güçlü olduğuna ilişkin ifadeleri yer aldı. Haberin devamında Saakaşvili’nin; Bush ve Obama dönemlerinde ABD’nin, hem Ukrayna’nın hem de Gürcistan’ın Rusya’ya karşı yanlarında yer aldığına ve gerek askerî gerek siyasî adımlar attığına ilişkin sözlerine yer verildi. Gürcistan Eski Başbakanı, Biden’ın soğuk savaşı ve Rusya’nın ne kadar ciddi bir tehdit olduğunu iyi bilen birisi olduğuna işaret ederek, Biden’dan Rusya’ya karşı aksiyon almasını beklediğini ifade etti.

Yakın zamanda Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky de, Rusya Federasyonu'nun Donetsk ve Luhansk bölgelerinin sınırlarına bir “Blitzkrieg” saldırısı gerçekleştireceğini öne sürmüş ve Kırım'a giden kara koridorunu kesme planları olduğunu iddia etmişti.

23°
açık