banner23

banner26

banner24

banner25

Salgın sonrası Ortadoğu'da pilot kıtlığı yaşanabilir

Koronavirüs salgınının ardından Ortadoğu ülkelerini ciddi bir "pilot krizi" beklediği iddia edildi.

GÜNDEM 27.04.2021, 09:07
Salgın sonrası Ortadoğu'da pilot kıtlığı yaşanabilir
banner34

Salgın nedeniyle küresel ölçekte daralma yaşayan havacılık sektörünü, salgın sonrasında da pilot açığı sorunu bekliyor. Muhtemel pilot krizinin hareket merkezi ise: Ortadoğu. 

Ekotürk'ün Oliver Wynman danışmanlık şirketinin raporunu referans göstererek yaptığı habere göre, Ortadoğu'daki havayolu şirketleri bugünden sorunu çözmek için bir adım atmazlarsa kendilerini salgın sonrasında "pilot krizi" içinde bulacaklar. 

Bölgede yaşanacak pilot açığı bu yıl itibarıyla baş gösterecek ve 2029'a kadar kritik bir seviyeye gelecek. Şirketin bölge sorumlusu Michael Wette, yakın zamanda etkisini hissettirecek muhtemel pilot sıkıntısına hazırlanmanın piyasada yeniden toparlanmanın sağlanması açısından hayati olduğunu belirtiyor.

Haberde, Ortadoğu ülkelerinin önemli bir pilot ithalatçısı olduğuna da dikkat çekiliyor. Öte yandan gelecek yıllarda yabancı pilotları bölgeye çekecek olan havacılık firmaları, Ortadoğu dışında da birçok ülkenin pilot problemi yaşamasına neden olabilir.

Boeing'in Ortadoğu bölgesine yönelik hazırladığı Ticari Pazar Görünümü raporu da benzer tespitleri içeriyor. Boeing'e göre, Orta Doğu'da 2039 yılına kadar yeni 58 bin pilot, 59 bin teknisyen ve 106 bin mürettebat talebi oluşacak. Böyle bir durumda, Avrupalı ve Türk pilotların bölgeye transfer olma ve istihdam edilme oranlarında bir artış yaşanacağı tahmininde bulunmak mümkün.

Söz konusu raporda, küresel pilot açığından en çok etkilenecek bölgeler Ortadoğu, Asya-Pasifik, ve Kuzey Amerika olarak ifade ediliyor.

18°
açık