banner23

banner26

banner24

banner25

Sergey Şoygu: NATO'nun çekilmesiyle Afganistan'da iç savaş yaşanabilir

9. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı'nın açılışında konuşan Sergey Şoygu; NATO'nun Afganistan'daki varlığı, Güneydoğu Asya ve Asya-Pasifik bölgesindeki yaşananlar ve DEAŞ'ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya doğru yönelmesi gibi gündemdeki bazı meseleleri ele aldı.

GÜNDEM 24.06.2021, 17:21
Sergey Şoygu: NATO'nun çekilmesiyle Afganistan'da iç savaş yaşanabilir
banner34

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 9. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmasında, güncel bazı meseleler hakkında açıklamalarda bulundu.

Hürriyet'in haberine göre, Şoygu'nun ele aldığı konulardan biri NATO'nun Afganistan'daki varlığı oldu. NATO askerlerinin 20 yıldır Afganistan’da bulunduğuna işaret eden Sergey Şoygu, Afganistan’da "sağlam" devlet yönetim yapısının oluşturulamadığını ifade ederek, "NATO askeri güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından, halkın durumunun kötüleşmesi, yoğun göçlerin yaşanması ve aşırıcılığın komşu ülkelere yayılması gibi tüm olumsuz sonuçlarıyla birlikte iç savaş yeniden yaşanabilir." ifadelerini kullandı.

Afganistan'ın durumunun komşu ülkeler ve uluslararası örgütler tarafından dikkatle ele alınması gerektiğini söyleyen Şoygu, "Pakistan ve İran dahil Afganistan ile sınırı olan ülkelerinin yer aldığı Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) tüm imkanlarının kullanılması gerekiyor. İslamabad ile Tahran’ın etkileşimi olmadan Afgan düğümünün çözülmesi imkansız." dedi.

Bu ülkedeki durumun komşu ülkeler ve uluslararası örgütler tarafından dikkat gösterilmesi gerektirdiğini vurgulayan Şoygu, "Pakistan ve İran dahil Afganistan ile sınırı olan ülkelerinin yer aldığı Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) tüm imkanlarının kullanılması gerekiyor. İslamabad ile Tahran’ın etkileşimi olmadan Afgan düğümünün çözülmesi imkansız." şeklinde bir ifadeye yer verdi.

Güneydoğu Asya ve Asya-Pasifik

Güneydoğu Asya ve Asya-Pasifik’te güvenlikle ilgili sorunların yaşandığına da işaret eden Sergey Şoygu, bu bölgede askeri eylemlerin engellenmesine yönelik ikili anlaşmaları içeren mekanizmaların olmadığını dile getirdi. Bu tür sorunların çözümü konusunda Rusya'nın yardım etmeye hazır olduğunu dile getiren Şoygu, söz konusu bölgede konuşlandırılan füze savunma sistemlerinin istikrarı bozduğunu söyledi.

NATO'nun askeri faaliyetleri

Şoygu, NATO’nun askeri eylemlerini de ele aldı. Sergey Şoygu açıklamasında "NATO, Avrupa’da füze sistemlerini Rusya’ya karşı konuşlandırıyor." dedi. Şoygu, ABD’nin daha önce Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekildiğini anımsatarak, "Askeri bakış açısından, füze saldırı ve füze savunma sistemlerinin kombinasyonu ile sadece bölgede değil, tüm dünyada güç dengesini değiştirme kapasitesine sahiptir. Eğer orta menzilli füzelerinin konuşlandırılmasına yönelik karar alınırsa, bu durum Rusya’nın doğu bölgelerine de tehdit oluşturacak." bilgisine yer verdi.

"Avrupa'nın güvenliği ABD'ye bağlı"

Avrupa’da güvenlik ile ilgili durumun ABD’nin pozisyonuna bağlı olduğuna dikkati çeken Şoygu, "NATO, yüksek derecede hazırlıklı grupların sayısını artırıyor ve Rusya ile Belarus sınırlarına askeri birliklerinin sevk edilmesine ilişkin rotalar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor." ifadelerini kullandı.

"DEAŞ, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya yöneliyor"

Bakan Şoygu, DEAŞ'ın Suriye ve Irak'ta yenilgiye uğratılmasının ardından terör örgütü üyelerinin faaliyetlerini Libya dahil Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönlendirdiğini kaydetti.

Terör gruplarının Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mozambik gibi ülkelerde de faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Şoygu, "Bu terör grupları, bazı ülkelerde egemen güç sisteminin sözde demokratikleştirilmesi, yeni sömürgeciliğin canlandırılması ve doğal kaynaklar üzerinde kontrolün sağlanması için kullanılıyor. Teröristlerin siyasi etki aracı olarak kullanılması çok tehlikeli oyundur." ifadelerini kullandı.

23°
açık