banner23

banner24

Somali'ye Mülkiyeli Savunma Bakanı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Somali'nin Eski Adalet Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, Somali Savunma Bakanı olarak atandı.

GÜNDEM 28.12.2021, 10:22
Somali'ye Mülkiyeli Savunma Bakanı

Somali'nin Türkiye'den mezun olan Adalet Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, Somali'nin yeni Savunma Bakanı oldu.

Somali Başbakanı Muhammed Hüseyin Roble, Somali Eski Adalet Bakanı Nur'u kabinede yapılan değişiklikle Somali'nin Savunma Bakanı olarak atadı.

Hassan Hussein Haji'nin ardından Somali Savunma Bakanı olan Abdülkadir Muhammed Nur, 21 Ekim 1985 tarihinde Somali’nin kuzey batısındaki Baidoa kentinde dünyaya geldi.

Yeni Savunma Bakanı Nur'un, Somali’nin Ankara Büyükelçiliği'nde 2012-2016 yılları arasında çeşitli seviyelerde diplomatik görevlerde bulunduğu biliniyor.

Türkiye’de görev aldığı süre içerisinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) bursuyla okuyan Nur, 2016 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

2020 yılında Somali Adalet Bakanı olan Nur, göreve başladıktan sonra ilk yurt dışı seyahatini de Türkiye’ye gerçekleştirmişti.

Muhammed Nur'un Savunma Bakanı olmasıyla Türkiye'nin kardeş ülke Somali ile yürüttüğü; "ikili ve bölgesel savunma", güvenlik ve savunma sanayiinde iş birliğinin gelecek dönemde nasıl şekilleneceği merak ediliyor.

banner34