banner23

banner24

Somalili kadın polis özel harekatçılar ülkelerine döndü

Türkiye'de eğitim gören ilk Somalili kadın özel harekat polisleri, ülkenin başkenti Mogadişu'ya ulaştı.

GÜNDEM 02.09.2021, 10:26
Somalili kadın polis özel harekatçılar ülkelerine döndü
banner46

Somalili kadın özel harekatçılar; ülkenin üst düzey hükümet görevlileri ve Türk yetkililer tarafından Aden Adde Uluslararası Havalimanı'nda karşılandı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Türkiye'den gelen Somalili kadın özel harekatçılar için bir tören düzenlendi. Törene katılan Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Abdullahi Mohamed, kadın polislere hitaben bir konuşma yaptı. Mohamed konuşmasında, "Türk kardeşlerimiz sayesinde dünyanın en iyi eğitimlerinden birini aldınız, şimdi vatanınıza ve halkınıza onur ve haysiyetle hizmet etme zamanıdır." dedi.

Törene katılan Türk yetkililer de yaptığı açıklamada Türkiye'nin Somali'ye ve halkına yardımlarının sürekliliğini vurguladı.

Özel harekatçı kadın polisler "Harmacad" ismiyle bilinen özel harekat birliğine katılırken, eğitimleri Türkiye tarafından sağlanan 100'ün üzerinde Somalili özel kuvvet personeli de "Gorgor" (Kartal) isimli özel kuvvet tugayıyla birleşti.

Harcamad ve Gorgor'un, Somali'de sık sık güvenlik güçlerini ve sivil yerleşim yerlerini hedef alıp saldırılar düzenleyen El-Kaide bağlantılı Eş-Şebab terör örgütü ile savaştığı biliniyor.

banner34
24°
parçalı bulutlu