banner23

banner24

Suriye hava savunması İsrail saldırısını engelledi

Suriye, Şam'ın güneyindeki ve batısındaki bölgelere atılan İsrail füzelerini, hava savunma sistemleri ile durdurduklarını açıkladı.

GÜNDEM 20.08.2021, 14:30
Suriye hava savunması İsrail saldırısını engelledi

İsrail'in Suriye'ye yönelik hava saldırıları devam ediyor.

İsrail son olarak Şam’ın güneyindeki ve batısındaki bölgelere füzeli saldırı düzenledi.

Şarkul Avsat'ın edindiği bilgiye göre, saldırıya şahit olan bölge halkının açıklamaları, Şam'a fırlatılan İsrail füzelerinin bir kısmının Suriye hava savunma sistemleri tarafından patlatılarak imha edildiğini ortaya koydu. 

Haberde Suriye halkının Şam'ın güneyine fazla sayıda füzenin düşmesine tanıklık ettiğine yer verilirken füzelerin düştüğü yerlerden alevler yükseldiği ve buna karşılık 10'dan fazla füze ile misilleme yapıldığı aktarıldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman ise İsrail’in gerçekleştirdiği hava saldırısında Şam ve Humus arasındaki bir bölgenin hedef alındığını bildirdi. Suriye ve Lübnan sınırındaki Hizbullah’a ait bir silah deposunun da saldırıların hedefinde olduğu kaydedildi.

Suriye’ye düzenlediği saldırıların nasıl ve ne sıklıkta gerçekleştiği konusunda açıklamada bulunmayan İsrail ordusunun yıllık raporunda, 2020 yılında Suriye’de yaklaşık 50 hedefin bombalandığı ortaya çıktı. Ancak ayrıntı verilmedi.

İran ile mücadelesine oranla hamlelerde bulunan İsrail'in Suriye’ye yaptığı saldırılarının altında, İran'ın Suriye'deki askerî varlığını güçlendirme girişimlerini engellemek yatıyor.

 

banner34