banner23

banner26

banner24

banner25

Suriyeli genç Almanya'daki ırkçılık sebebiyle adaylıktan çekildi

Almanya'nın Federal Meclis seçimleri için Yeşiller Partisi’nden adaylığını koyan 31 yaşındaki Suriyeli sığınmacı Tarık Alaows, ırkçı tehditler yüzünden adaylıktan çekildi.

GÜNDEM 31.03.2021, 10:43
Suriyeli genç Almanya'daki ırkçılık sebebiyle adaylıktan çekildi
banner34

Almanya'daki ırkçılık ve yabancı düşmanlığı siyasi anlamda da yaşanmaya devam ediyor.

26 Eylül’de düzenlenecek Federal Meclis seçimlerinde Yeşiller Partisi’nden aday adayı olan Suriyeli Tarık Alaows, Almanya’da yabancı düşmanlığından kaynaklanan tehditler sebebiyle adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Euronews Türkçe'nin haberinde yer alan bilgiye göre, 6 yıl önce Suriye’deki iç çatışmadan kaçıp Almanya’nın Dortmund şehrine yerleşen Tarık Alaows, adaylıktan çekilmesinin sebebi olarak kendisine ve çevresine gelen ırkçı tehditler olduğunu söyledi.

31 yaşındaki Alaows, aday olmasının büyük ilgi gördüğünü belirtti. Bu adaylığın mültecilerin neleri başarabileceğini kanıtladığına da dikkat çekti.

Adaylığı boyunca büyük ırkçı tehditlerle karşılaşan Alaows, bununla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Irkçılıkla mücadele için de güçlü yapılara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Alaows adaylıktan çekilmeseydi, bu durumun Suriyeli mülteciler konusunda Alman Parlamentosu’nda bir ilk olacağını belirten Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Demokrasimiz adına, bunun tehdit ve ırkçılık nedeniyle olmaması üzücü." dedi.

Suriye’deyken Halep’te hukuk eğitimi alan Alaows, şubat ayında Almanya Federal seçimlerinde Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinden Yeşiller Partisinin milletvekili adayı olacağını belirtmiş ve bununla Suriye’den gelen göçmenlerin siyasetteki sesi olmak istediğini ifade etmişti.

İleri derecede Almanca bilen Alaows, Almanya’daki sığınmacılar için hukuk danışmanı olarak çalışıyor.
 

27°
parçalı az bulutlu