banner23

banner26

banner24

Suudi Arabistan'dan Husilere ateşkes teklifi

Suudi Arabistan, İran destekli Husi güçlere Birleşmiş Milletler gözetiminde barış ve kapsamlı siyasi çözüm teklifinde bulundu.

GÜNDEM 23.03.2021, 12:20
Suudi Arabistan'dan Husilere ateşkes teklifi
banner34

İran destekli Husi güçlerin son haftalarda Aramco petrol tesisleri dahil Suudi Arabistan'ın birçok noktasına saldırı düzenlemesi sonrasında, Suudi Arabistan'dan ateşkes teklifi geldi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal ​Bin Ferhan, barış teklifinin, ''Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı ateşkese varılması, Hudeyde Limanı'ndan elde edilen gelirlerin Merkez Bankası'ndaki ortak hesaba aktarılması, Uluslararası San'a Havalimanı'nın bazı uçuşlara açılması ve BM gözetiminde taraflar arasında müzakerelere başlanması'' gibi ana konuları içerdiğini belirtti. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Girişim, kardeş Yemen halkının insanlık acısını sona erdirmeyi ve Suudi Arabistan Krallığı'nın kapsamlı siyasi çözüme ulaşma çabalarına verdiği desteği ortaya koyuyor." ifadelerine yer verildi.

Umman'ın barış girişiminde önemli rol oynadığını belirten BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi Timothy Lenderking, Yemen hükümetinin ve Husi güçlerin teklifi kabul etmesi için çaba harcadıklarını belirtti.

Ancak Husi güçlerin Arap Koalisyonu tarafından uygulanan hava ve deniz ambargosunun kalkmadan teklife olumlu yaklaşmayacağı aktarılıyor.

24°
açık