banner23

banner26

banner24

banner25

Suudi Arabistan Lübnan’daki ekonomik krizi derinleştiriyor, İranlı kaynaklara göre Viyana toplantılarında önemli kısımlarda uzlaşı sağlandı...

SavunmaTR olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında son 24 saatte yaşanan önemli gelişmeleri sizler için derledik. İran’dan Myanmar’a, Filistin’den Afganistan’a, Lübnan’dan Libya’ya kadar uzanan geniş coğrafyada, son 24 saatte yaşanan birçok önemli gelişmeyi buradan takip edebilirsiniz.

GÜNDEM 29.04.2021, 21:37
Suudi Arabistan Lübnan’daki ekonomik krizi derinleştiriyor, İranlı kaynaklara göre Viyana toplantılarında önemli kısımlarda uzlaşı sağlandı...
banner34

Suudi Arabistan Lübnan’daki ekonomik krizi derinleştiriyor 

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı 23 Nisan'da, Lübnan'dan gelen konteynerlerde uyuşturucu madde bulunması üzerine, bu ülkeden yapılan ithalatın pazar gününden itibaren durdurulmasına karar vermişti.

Bu kararın Lübnan’daki mevcut ekonomik krizi daha da derinleştirmesi bekleniyor.


Lübnan Tarım Bakanı Abbas Murteza, Lübnan'ın tarım ürünleri ihracatının yüzde 22'sini Körfez ülkelerine yaptığını ve Suudi Arabistan'ın aldığı kararın tarım sektörü için şok etkisi yarattığını söyledi.

Ekonomi uzmanı Velid Ebu Süleyman’a göre de Suudi Arabistan'ın kararı Lübnan'da tarım sektörünün büyük zarara uğramasına neden olacak. 

Suudi Arabistan'ın Lübnan'dan yılda yaklaşık 50 milyon dolar değerinde tarım ürünü ve narenciye ithal ettiğini dile getiren Ebu Süleyman, çiftçilerin mallarının ellerinde kalacağını ifade etti. Ebu Süleyman ayrıca tarım işçilerinin de maaşları ödenemediği için işten çıkarılacaklarını ve krizin devam etmesi durumunda işsizliğin daha da artacağını sözlerine ekledi.

İranlı kaynaklara göre Viyana toplantılarında önemli kısımlarda uzlaşı sağlandı

Avrupa Birliği, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere ile İranlı üst düzey yetkililer Avusturya'nın başkenti Viyana'da "ABD'nin nükleer anlaşmaya dönüşü, İran'a yönelik ambargonun kaldırılması ve anlaşmanın tam olarak uygulanması" konularını görüşüyor. 

Bu kapsamda değerlendirmelerde bulunan İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, ABD'nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen nükleer anlaşmaya dönüşünün ele alındığı Viyana'daki toplantıların zorlu geçtiğini ancak şu ana kadar "önemli kısımlarda uzlaşma sağlandığının görüldüğünü" belirtti.


 

Zarif’in sızdırılan ses kaydı ile bağlantılı olarak Ruhani’nin danışmanı istifa etti 

İran Dışişleri Bakanı Zarif'in, mart ayında gazeteci Said Leylaz ile yaptığı ve yayınlanmadan hükümet arşivlerine kaldırılan röportajı sızdırılarak 25 Nisan'da Londra merkezli Iran International televizyonu tarafından yayınlanmıştı.

İran Cumhurbaşkanlığı konuya dair yaptığı yazılı açıklamada "Bir ses kaydının çalınmasıyla ilgili son yaşanan hadiseler ve Hüsameddin Aşina'nın bu konuyla ilgili istifasının ardından Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ali Rebii'yi Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı olarak atadı." ifadelerini kullandı. 

Ayrıca İran devlet televizyonunda yer alan bir habere göre Zarif'in gizli röportajının sızdırılmasıyla ilgileri olduğundan şüphelenilen 20 kişiye ülke dışına çıkış yasağı getirildi.


 

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı el-Mişri, anayasa için referandumun zorunlu olduğunu söyledi 

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı el-Mişri, anayasa için referandumun zorunlu olduğunu, bunun aynı zamanda ülkede yeni bir diktatörün çıkmamasını garanti altına alacak sembolik önemi bulunduğunu ifade etti. 
 

 

Kaynak: AA
21°
parçalı bulutlu