banner23

banner24

Suudi Petrol Sahaları drone ile korunacak

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Arabistan’daki petrol sahalarını havadan gelebilecek tehditlere karşı ‘drone’lar ile korumak için birliklerini görevlendirdi.

GÜNDEM 30.11.2020, 21:54
Suudi Petrol Sahaları drone ile korunacak

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı Suudi Arabistan’ın petrol sahalarını koruması için birlikleri görevlendi. Bakanlık aynı zamanda alanı drone tespit radarları ile de koruyor. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığının sözcülerinden biri The Independent’a verdiği röportajda 2019 yılının Eylül ayında Suudi Arabistan’ın petrol tesislerinde yaşanan saldırılardan sonra Suudi Savunma Bakanlığı ile çalışarak hava tehditlerine karşı savunmayı geliştirebilmek için çalıştıklarını belirtti.

Defense World tarafından yapılan habere göre 14 Eylül 2019 tarihinde Suudi devletin sahibi olduğu Aramco petrol işleme tesislerine Yemenli Husiler tarafından saldırı düzenlenmişti. Saldırı sonrasında dünyanın petrol tedariğinin %5’i geçici olarak zarar görmüştü ve petrol fiyatları yükselmişti. Geçen hafta ise Husiler, Aramco’nun bir petrol dağıtım merkezine ait mülkü bombaladıklarını iddia etti.

Birleşik Krallık’ın Suudi Arabistan’daki faaliyetlerine dair tek bilgi Savunma Bakanlığının 2019-2020 yılı için hazırladığı bir yıllık raporun içerisinde geçiyor. Raporda geçen kısa cümlede Şubat 2020 tarihinde Riyad’ta “Giraffe” ‘drone’larının kullanılmasının Suudi Arabistan’ın hava sahasındaki objeleri takip etmesi ve belirlemesi için yardımcı olacağı söyleniyor.

Savunma Bakanı James Heappey yazılı cevaplar aracılığı ile Birleşik Krallık personelinin Giraffe radarlarını Riyad’a kurmak için görevlendirildiğini ve radarların şu anda kullanımına devam edildiği onayladı. Bakan uygulamaların Suudi Arabistan’ın tehditler karşısındaki savunmasını güçlendirmek adına yapıldığını ifade etti.

banner34