banner23

banner24

Taliban 31 Ağustos'tan sonra da tahliyelere izin verecek

Başta ABD ve İngiltere olmak üzere 100'e yakın ülkenin ortak yayınladığı bildiride, Taliban'dan bütün yabancı uyrukluların ve başka bir ülkeye seyahat izni bulunan Afgan vatandaşlarının güvenli ve düzenli bir şekilde ülke dışına çıkmasına izin vereceklerinin güvencesinin alındığı belirtildi.

GÜNDEM 30.08.2021, 09:31
Taliban 31 Ağustos'tan sonra da tahliyelere izin verecek
banner46

Başka bir ülkeye seyahat izni bulunan Afganlara ve yabancılara Afganistan'dan emniyetle ayrılmaları konusunda Taliban'dan güvence alındığı bildirildi.

Euronews Türkiye'nin haberine göre bildiri; ABD ve İngiltere başta olmak üzere 100 kadar ülkenin yayınladığı ortak açıklamadan oluşuyor. Buna göre Taliban, ülkeden ayrılmak isteyen yabancıları ve yurt dışı seyahat izni olan Afganların 31 Ağustos'tan sonra da ülkeden güvenli bir şekilde çıkmasını taahhüd etti. Ayrıca  Avustralya, Japonya, Fransa, İspanya ve bir kaç ülke daha, belirledikleri Afgan vatandaşlarına seyahat belgesi düzenleme kararı alarak belirledikleri kişilerin seyahat edebilmesini güvence altına almasını Taliban'dan açık olarak beklediklerini ifade ettiler.
Afganistan'dan ayrılmanın her geçen gün daha da zor hale geldiği şu durumda ABD güvenlik danışmanı Jake Sullivan CNN'e, 31 Ağustos tarihinin bir uçurum olmadığını, Biden yönetiminin bundan sonraki tarihlerde de Afganistan'dan güvenli bir şekilde ayrılmayı taahhüd ettiğini söyledi.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'na göre ise (IFJ), 2 binden fazla Afgan gazeteci tahliye başvurusunda bulundu.

banner34
19°
az bulutlu