banner23

banner26

banner24

banner25

Taliban: ABD’nin geçiş hükümeti teklifi işe yaramaz

Taliban, ABD'nin Afgan barış sürecine dair Afganistan’da bir geçiş hükümeti kurulması önerisine yönelik, "geçiş hükümeti hiçbir sorunu çözmez" yorumunda bulundu.

GÜNDEM 15.03.2021, 09:53
Taliban: ABD’nin geçiş hükümeti teklifi işe yaramaz
banner34

Afganistan’da yıllardır devam eden çatışmaların siyasal düzlemde çözülmesi için resmi hükümet ve Taliban heyetleri arasında barış müzakereleri sürdürülüyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen günlerde Afganistan’da ‘’kapsayıcı’’ bir geçiş hükümeti çağrısında bulunmuştu. Taliban ise olası bir geçiş hükümetinin başarısızlığa mahkûm olduğunu ifade etti.

Al Jazeera’ye konuşan Taliban Sözcüsü Muhammed Naim, ABD'nin önerisine ilişkin, ‘’ Ülkemizin son 40 yılda tanık olduğu savaşlara ve tecrübelere bakmak gerekiyor.  Amerikan işgali sırasında ülkede geçiş hükümetleri kuruldu. Bunların bazıları kalıcı da oldu fakat hiçbiri var olan herhangi bir sorunu çözmedi.’’ değerlendirmesinde bulundu.  Naim, ülke sorunlarını çözmek için ihtiyaçları olanın, güçlü ve tam bağımsız bir İslami sistem olduğunu belirtti. Ayrıca ABD’nin Doha Anlaşması'nda taahhüt ettiği üzere askerlerini ülkeden çekmesi gerektiğini yineledi.

14 Mart akşamı Doha’da kritik görüşme

Muhammed Naim akşam saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla, Taliban’ın Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Birader, Müzakere Heyeti Şefi Mevlevi Abdulhakim Hakkani, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışileri Bakanı olan Muhammed bir Abdurrahman el Sani arasında bir görüşme gerçekleştiğini doğruladı.

Naim, görüşmede Doha Anlaşması'na uyulmasının gerekliliği, Afganistan’ın güncel durumu ve Afgan barış sürecinin ele alındığını açıkladı.

Sokaklarda tansiyon tırmanıyor

ABD’nin 1 Mayıs’ta askerlerini ülkeden çekeceğini ilan etmesi ülke genelinde şiddet olaylarını artırdı. Suikastlar, canlı bombalar, adi suçlar Afganistan sokaklarında kol geziyor.  ABD’nin Afganistan’dan tamamen ayrıldıktan sonra bölgenin nasıl şekilleneceği, kontrolü kimin ele geçireceği de merak konusu olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Afganistan İçişleri Bakanı Mesut Andarabi ülkenin sahip olduğu polis teşkilatının ABD’nin çekilmesi halinde dahi Taliban’ın toprak kazanmasına müsaade etmeyecek kadar güçlü olduğunu söyledi. Şu andaki güvenlik zafiyetinin sebebinin de Taliban olduğunu aktaran Andarabi, polis gücünün yüzde 70’inin Taliban ile savaştığını bu yüzden diğer suçlarla mücadelede yetersiz kalındığını doğruladı.

30°
az bulutlu