banner23

banner24

Taliban'dan ABD ve NATO'ya sembolik cenaze töreni

Taliban, Afganistan'dan ayrılan bazı NATO ülkeleri ve ABD'nin bayraklarının olduğu tabutlarla sembolik olarak cenaze töreni düzenledi.

GÜNDEM 01.09.2021, 12:29
Taliban'dan ABD ve NATO'ya sembolik cenaze töreni

ABD ve NATO güçlerinin 30 Ağustos'ta son 5 uçakla ayrılmasının ardından yabancı asker kalmayan Afganistan'da Taliban tarafından sıradışı bir eylem yapıldı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Taliban, binlerce üyesinin katılımıyla sembolik bir cenaze töreni düzenledi. Törende elden ele taşınan tabutlarda NATO, ABD, Fransa ve İngiltere bayrakları yer alırken Afganistan bayrağının Taliban bayrağıyla değiştirilmesi büyük dikkat çekti.

ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılmasından geriye yalnız bu görüntüler kalmadı. Taliban, ABD askerlerinin bıraktığı silahlara el koyarak zafer kutlamalarında da bulunmuştu. Taliban'ın ele geçirdiği silahlar hakkında ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Kenneth McKenzie tarafından bir açıklama yapılmıştı. McKenzie açıklamasında, geride kalan 73 adet helikopter, uçak, zırhlı araç, diğer silah ve mühimmatın ABD askerleri tarafından kullanılamaz hale getirildiğini ve bir tehdit teşkil etmediğine dikkat çekmişti. Fakat Taliban, ABD yapımı bir Black Hawk helikopterini Kandahar üzerine uçurarak McKenzie'nin açıklamalarını çürütmüştü.

banner34