banner23

banner24

Taliban içerisinde gerginlik tırmanıyor

Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban’ın kendi içinde büyük bir iktidar mücadelesine girdiği ifade edildi.

GÜNDEM 15.09.2021, 17:00
Taliban içerisinde gerginlik tırmanıyor
banner46

Afganistan’da iktidarı eline alan Taliban hareketi; iç çekişme ve iktidar savaşlarına sahne oluyor.

Deutsche Welle'nin BBC’den aktardığına göre, Taliban’ın Başbakan Yardımcısı Abdul Gani Birader ile bir kabine üyesi arasında kavga çıktı.

Taliban’ın çeşitli grupları arasında gerilim yaşandığına yönelik iddialar bir süredir kamuoyunun gündemindeydi. Yıllarca Taliban’ın Katar’daki siyasi bürosunu idare eden Birader’in sağlık durumu ve nerede bulunduğu konusunda ise belirsizlik devam ediyor.

Taliban’ın ABD ile Doha’da yürüttüğü görüşmelerde heyet başkanlığı yapan ve Taliban’ın Dışişleri Bakanı mevkiindeki Birader’in 12 Eylül'de Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman el Sani ile gerçekleştirilen görüşmede yer almaması dikkat çekmişti.

Taliban, ertesi gün yaptığı açıklamada Birader’in öldüğüne dair söylentileri reddedip Birader’e ait olduğu ileri sürülen ve kendisinin seyahatte olduğu bilgisini veren bir ses kaydı yayınlanmıştı. Taliban sözcüsü de Birader’in Afganistan’ın güneyinde bulunan Kandahar şehrinde olduğunu dile getirmişti.

Taliban'ın Doha fraksiyonu ile Hakkani grubu arasında kanlı bir çekişme olduğuna değin iddialar Taliban'ın Ağustos ayı ortasında iktidarı ele geçirmesinin hemen sonrasında gündeme gelmişti.

53 yaşındaki Birader ile birlikte Taliban’ın dini lideri Molla Hibetullah Ahundzade’nin de nerede olduğu kesin olarak bilinmiyor. En son 2019 yılında görülen Ahundzade’nin Pakistan’da bir saldırıda hayatını kaybettiğine dair söylentiler mevcut. Taliban, örgütün kurucusu Molla Ömer’in öldüğünü de yıllar sonra 2015 yılında doğrulamıştı.

banner34
19°
az bulutlu