banner23

banner26

banner24

banner25

Taliban'ın ABD'ye ait askerî teçhizatı ele geçirdiği iddia ediliyor

Taliban'ın, içinde Black Haw helikopteri ve A-29 Super Tucano saldırı uçağının da bulunduğu ABD'nin askerî teçhizatını ele geçirdiği iddia ediliyor.

GÜNDEM 20.08.2021, 10:43
Taliban'ın ABD'ye ait askerî teçhizatı ele geçirdiği iddia ediliyor
banner34

Afganistan'ı idaresi altına almakla yetinmeyen Taliban'ın, ABD askerlerinden geriye kalan askerî teçhizatı da ele geçirmeye başladığı iddia ediliyor.

ABD medyasından elde edilen bilgilere göre, Taliban’ın eline geçen askerî teçhizat arasında mali değeri yüksek helikopterlerden Black Haw ve A-29 Super Tucano saldırı uçağı bulunuyor.

Diğer taraftan Taliban'ın ABD üretimi birçok silah ve aracı kullandığı sosyal medya paylaşımlarında yer alıyor. M4 karabina piyade tüfekleri, M16 taarruz tüfeği, Amerikan yapımı M998 Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Vasıta Humvee ve diğer zırhlı araçlar bunlardan birkaçı.

Uzmanlara göre ise Taliban'ın bu araçları eğitim olmadan kullanması mümkün değil. Taliban'ın bu araçları propaganda aracı olarak kullandığı da yapılan yorumlar arasında.

Taliban ele geçirdiği silahları kullanamayacak olsa da küçük silahların varlığı büyük endişeye sebep oluyor.

ABD,  Afgan ordusuna 83 milyar dolar yardım etmişti

ABD, 2002'den bu yana Afgan askerlerinin eğitim ve teçhizatına 83 milyar dolar harcadı. ABD Sayıştayının 2017 yılı raporu, 2003-2016 yıllarında Afgan güçlerine yaklaşık 76 bin araç, 600 bin silah, 163 bin komünikasyon teçhizatı, 208 hava aracı verildiğini ortaya koydu. 

Afgan güçlerinin geçen hafta sonu Kabil’den kaçmak için kullandığı en az 46 hava aracının ise Özbekistan’da olduğu bildirildi.

ABD, diğer taraftan Afgan ordusuna verdiği araçların ne kadarının Taliban'ın eline geçtiğinin tespit edilmesi için harekete geçti. Bu hafta Cumhuriyetçi Marco Rubio liderliğinde 25 senatör, son 1 yıl içinde Afgan askerlerine verilen teçhizatın ne kadarının Taliban’ın eline geçtiğinin net olarak tespit edilmesini talep ederek bu cihazların geri alınabilme ihtimali veya imha edilebilmesi de sorgulandı.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, dün yaptığı açıklamada, ordunun önceliğinin Amerikan vatandaşlarının tahliyesi olduğunu ancak Taliban’ın eline geçen teçhizatı imha etme güçlerinin de bulunduğunu belirtti.

18°
açık